عکس خودروی فرصت از "تنوره دیو" روی سیاره سرخ

این تصویر در اندازه ی کمی بزرگ تر
فرصت (Opportunity)، خودروی کاوشگر بهرام ناسا که اکنون به بالای تپه ای رسیده، از جایگاه بلندش این عکس را از یک "تنوره ی دیو" گرفته که پیچان و چرخان از درون دره ی زیر پایش می گذشت. دیدگاه تصویر رو به عقب است و رد چرخ های خودرو را هم نشان می دهد که به بالای دامنه ی رو به شمالِ "پشته ی کنودسن" می رسد. این پشته بخشی از لبه ی جنوبی "دره ی ماراتن" روی بهرام است.

فرصت این عکس را به کمک دوربین ناوبری خود (ناوکم، Navcam) در ۳۱ مارس ۲۰۱۶، و در ۴۳۳۲مین روز بهرامی (سول) از آغاز به کارش روی سیاره ی سرخ گرفته.

تنوره های دیو برای همزاد خودروی فرصت، یعنی خودروی روح (Spirit) در پایگاهش در دهانه ی گوسف پدیده ای آشنا بودند. ولی تاکنون برای خودروی فرصت چشم اندازهایی نامعمول بوده اند.

تنوره ی دیو درست مانند چیزی که روی زمین رخ می دهد، توسط یک ستون بالارونده و چرخان از هوای گرم پدید می آید. اگر این ستون به اندازه ی کافی سریع بچرخد می تواند ذرات ریز خاک را هم از روی سطح بلند کرده و گردبادی بسازد که با چشم هم دیده شود.

خودروی فرصت به هنگام رانندگی برای رسیدن به بالای پشته ی کنودسن، شیبی به اندازه ی ۳۲ درجه را پشت سر گذاشت. این پُرشیب ترین مسیری بود که تاکنون هر خودرویی روی بهرام پیموده.
این تصویر متحرک (gif) از پیوند عکس هایی درست شده که خودروی روح از یک تنوره ی دیو گرفته بود. در پس‌زمینه دو تنوره ی دیو دیگر هم دیده می شود. اندازه ی بزرگ تر (۴.۲ مگ)
دو عکس که فضاپیمای مدارگرد شناسایی بهرام از درون مدار این سیاره از تنوره ی دیو گرفته بود: 

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
ridge - NASA - Mars Exploration Rover Opportunity - Knudsen Ridge - Marathon Valley - Navcam - Martian day - sol - Mars - Spirit - Gusev Crater - Earth - dust devi - vortex -

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه