عکس های دیگری از دهانه های روشن سرس

* در تصاویر تازه ای که فضاپیمای داون ناسا (Dawn) از سرس گرفته، دهانه هایی با مواد درخشان روی این سیاره ی کوتوله خودنمایی می کنند.

فضاپیمای داون از درون پایین ترین مدار نقشه برداریش که ۳۸۵ کیلومتر از سرس فاصله دارد، نماهای دیدنی گرفته و برای دانشمندان فرستاده است.
دهانه ی هاولانی (هولانی) با قطر ۳۴ کیلومتر روی سرس. نشانه های زمین‌لغزه از لبه ی آن به چشم می خورد. اندازه ی بزرگ تر
دهانه ی هاولانی (یا هولانی)  با قطر ۳۴ کیلومتر، شواهدی از زمین‌لغزش را از لبه اش نشان می دهد. مواد هموار و یک پشته ی مرکزی نیز در کف آن خودنمایی می کنند. یک تصویر پررنگ شده ی رنگ زیف (کاذب) به دانشمندان اجازه می دهد بینشی از مواد و چگونگی ارتباط آن ها با ریخت‌شناسی سطح به دست آورند. این تصویر رگه هایی از مواد آبی فامِ پرتاب شده را هم نشان می دهد. رنگ آبی در چنین عکس هایی به ویژگی های جوان روی سرس نسبت داده شده اند.

مارتین هافمن، بازرس همکار گروه دوربین تنظیم شونده ی داون، در بنیاد ماکس پلانک برای پژوهش سامانه ی خورشیدی در گوتینگن آلمان می گوید: «هاولانی به خوبی ویژگی هایی را به نمایش گذاشته که ما از یک دهانه ی تازه روی سطح سرس انتظار داریم. کف دهانه تا اندازه ی بسیاری دست نخورده است، و رنگش به شدت با بخش های کهن ترِ سطح تفاوت دارد.»

چندضلعی بودن این دهانه (یعنی شکلی که از به هم پیوستن خط های راست درست شده) هم نکته ی توجه برانگیزیست زیرا بیشتر دهانه های دیده شده روی دیگر اجرام سیاره ای، از جمله زمین، تقریبا دایره ای هستند. لبه های راست (مستقیم) برخی از دهانه های سرس از جمله دهانه ی هاولانی، دستاورد الگوهای تنشِ از پیش-موجود و گسل های زیر سطح است.
فضاپیمای داون ناسا از فاصله ی ۳۸۵ کیلومتری سرس، عکس هایی از دهانه ی هاولانی گرفته. تصویر بزرگ تر و کامل تر
دهانه ی اُشو از این نظر که "فروریزش" به نسبت بزرگی روی لبه اش رخ داده دهانه ای بیمانند است.
یک گنج پنهان روی سرس دهانه ی ۱۰ کیلومتری اُشو (Oxo) است که پس از دهانه ی اوکاتور، درخشان ترین ویژگی روی سرس را در بر دارد. اشو نزدیک مدار صفر نیمروز (نصف النهار) جای گرفته که لبه ی بیشتر نقشه های سرس است و همین باعث نادیده گرفتن این ساختار کوچک شده.

اشو همچنین از این نظر یگانه است که "فروریزش"های به نسبت بزرگی روی لبه اش دارد و از آن توده ی مواد به پایین، روی سطح ریخته اند. اعضای گروه علمی داون سرگرم بررسی شناسه های کانی ها روی کف دهانه نیز هستند زیرا به نظر می رسد با هر جای دیگری روی سرس تفاوت دارند.

کریس راسل، سربازرس ماموریت داون در دانشگاه لوس آنجلس کالیفرنیا می گوید: «اشوی کوچک شاید بخوهد کمک بزرگی به شناخت ما از پوسته ی بالایی سرس کند.»

فضاپیمای داون ناسا در مدت یک سال حضورش در مدار سرس، چشم اندازهایی شگفت انگیز از این سیاره ی کوتوله را به ما نشان داده:


-------------------------------------------- 
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
dwarf planet - Ceres - NASA - Dawn - mapping orbit - Haulani Crater - landslide - crater - false-color - morphology - Martin Hoffmann - framing camera - Max Planck Institute for Solar System Research - polygonal - Earth - Oxo Crater - Occator - meridian - slump - crust - Chris Russell

منبع: nasa

2 دیدگاه شما:

Davood Ramezani

ای کاش یه کاوشگر همراه داون میفرستادن...
راستی یه برنامه دیدم میگفتن jpl می خواد یه کاوشگر بفرسته روی اروپای مشتری. واقعیت داره؟ چه سالی میفرستن؟ در این مورد خاص خیلی هیجان زده ام...

یک ستاره در هفت آسمان

چنین ماموریتی در کاره ولی این که آیا قراره این فضاپیما یک کاوشگر هم بر سطح فرود بیاره یا نه، هنوز روشن نیست.
سپاسگزارم از ارزشی که برای این وبلاگ کوچک قایلید دوست گرامی

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه