نخستین نشانه مستقیم از وجود هوایی سرشار از اکسیژن در روزگار باستانی سیاره سرخ

* سنگ های سطح سیاره ی بهرام (مریخ) بهترین سرنخ ها تاکنون را از این که این سیاره روزگاری جو سرشار از اکسیژن داشته به ما داده اند.

بهرام لقب "سیاره ی سرخ" را مدیون فراوانی اکسید آهن یا همان "زنگار" بر روی سطحش است. ولی افزون به این همه آهن، خودروی کنجکاوی ناسا اکنون مقادیر چشمگیری از اکسید منگنز هم در سنگ های دهانه ی گیل بهرام یافته.
تصویر دو نمونه ی پر از اکسید مگنز که توسط دوربین دستگاه شمکم کرفته شده.
آنیِس کوزان از بنیاد پژوهش اخترفیزیک و سیاره شناسی در تولوز فرانسه، در همایش انجمن دانش زمین اروپا که اوایل همین هفته در وین اتریش برگزار شد گفت: «ما پی بردیم که ۳ درصد از سنگ های بهرام محتوای اکسید منگنز بالایی دارند. چنین چیزی نیاز به آب فراوان و شرایط نیرومند اُکسایش (اکسیداسیون) دارد، بنابراین هوای سیاره شاید بسیار بیش از آنچه می پنداشتیم اکسیژن در بر داشته است.»

هوای کنونی بهرام از ۹۵% دی اکسید کربن و تنها اندکی اکسیژن ساخته شده. با این وجود، بسیاری از پژوهشگران بر این گمانند که بهرام شاید در گذشته هوایی پُراکسیژن داشته است. اکنون به ادعای گروه کنجکاوی، این سرراست ترین نشانه ایست که برای چنین نظریه ای به دست آمده.

خودروی کنجکاوی اکسید منگنز را به کمک دستگاه لیزرافکن خود (شمکم، ChemCam) شناسایی کرد، دستگاهی که بر سنگ ها لیزر می افکند و ابر خاکی که در نتیجه ی این کار بلند می شود را برای شناسایی مواد شیمیایی و کانی ها بررسی می کند. پژوهشگران تاکنون به سن دقیق این اکسید منگنر پی نبرده اند، ولی امیدوارند با بهره از داده های بیشتر در آینده این کار را اجام دهند.

به گفته ی کوزان، از آنجایی که بیشتر ته‌نشست های دی اکسید منگنز نزدیک به جایی در دهانه هستند که روزگاری دریاچه بوده، این مایع روان با اکسیژن محلول در آن می توانسته نقشی در پیدایش ته‌نشست ها داشته باشد: «واقعا امکان دارد که در هوا اکسیژن بوده، و چه بسا در آن منطقه هم آب برای اُکسایش در دسترس بوده است.»

هرچند به گفته ی دامین لوازو از دانشگاه لیون فرانسه، اگر اکسیژن بیش از حد وجود داشته، نمی توانسته چیز خوبی برای زندگی ذره بینی بوده باشد. بر روی زمین، مولکول های زیستی (زیست‌مولکول ها) در اثر اکسایش می شکنند. پدیدار شدن اکسیژن روی زمین به ارگانیسم هایی ربط داده شده که خودشان آن را تولید کردند، ولی این برای همسایگان آن ارگانیسم ها یک فاجعه بود.

وی می گوید: «مولکول اکسیژن (O۲) برای زندگی از گونه ی که ما می شناسیم بد بود، ولی ما می دانیم که تنها موجودات زنده هستند که می توانند مقادیر فراوانی از O۲ را تولید کنند.»

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Mars - planet - oxygen - Red Planet - iron oxide - rust - iron - NASA - Curiosity rover - manganese oxide - Gale crater - Agnès Cousin - Research Institute in Astrophysics and Planetology - European Geophysical Union - oxidising - oxygen - carbon dioxide - ChemCam - laser - mineral - deposit - Damien Loizeau - biological molecule - Earth - organism - O2

منبع: newscientist

2 دیدگاه شما:

ناشناس

واقعا موندم وبلاگ به این خوبی که فقط جنبه علمی داره رو چرا فیلتر کردن .

Davood Ramezani

دوست عزیز
فیلتر روی blogspot انجام شده که خود به خود وبلاگ این دوست بزرگوار هم مستثنی نیست.
امیدوارم هر چه زودتر شاهد یه سایت بسیار پربار از این عزیز باشیم.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه