مسابقه ناهید و هلال ماه برای طلوع در آسمان

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
سیاره ی ناهید که یکی از سیاره های درونی سامانه ی خورشیدی است، و هلال باریک ماه را هرگز نمی توان در فاصله ای دور از هم در آسمان سیاره ی زمین دید.
این تصویر از همگذاری چند نمای پی در پی که نزدیک طلوع آفتاب روز ۶ آوریل گرفته شده اند درست شده و هر دوی این چراغ های آسمانی را در حال طلوع درست پیش از آفتاب نشان می دهد.
گنبدهای رصدخانه ی بالای کوه تیده در جزیره ی تنه‌ریف بر پس‌زمینه ی نیمه روشن آسمان بامدادی به حالت ضدنور و تیره دیده می شوند.
در واقع این نماهای تله‌فوتو، فروپوشانی (اختفای) ناهید توسط ماه را در سه نوردهی پیاپی به تصویر کشیده اند. ناهید در گام تقریبا کامل بود و ۹۶ درصدش از آفتاب روشن شده بود. ولی ماه که در مدارش به گرد زمین، نزدیک نقطه ی پیرازم (حضیض) بود، تنها هلال باریکی که نماینده ی تنها ۲ درصد از بخش روشنش بود را می شد دید.
ستاره ی تابناک بامدادی (سیاره ی ناهید) در دو نمای نخست در کنار هلال ماه دیده می شود ولی در نمای سوم دیگر به پشت ماه رفته و ناپدید می شود. این روند فروپوشانی زیبا در عمل ۵ دقیقه به درازا کشید ولی نمای دور تند آن را می توانید در این ویدیوی ۱۵ ثانیه ای ببینید:

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Venus - Crescent Moon - planet - Sun - Earth - timelapse - Teide Observatory - dome - island of Tenerife - twilight - telephoto - occultation - full phase - perigee - morning star

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

Davood Ramezani

سلام و خسته نباشید
می گم واقعا خیلی حیفه که این صحنه ها رو از دست میدم! شاید بخاطر تنبلی باشه شایدم بدلیل عدم آگاهی. در هر صورت خیلی زیباست.
با آرزوی سلامتی برای شما سرور گرامی.

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر شما جناب رمضانی
بله. این صحنه ها واقعا ارزش وقت گذاشتن برای تماشا رو دارند. ولی خود من هم کم پیش میاد بتونم یکی از اون ها رو ببینم، مگر این که وقتش برام مناسب باشه!!!
و سپاسگزارم از آرزوی خوبی که برام کردید. دوستانی مثل شما مایه ی دلگرمی من هستند. [گرچه ازتون عاجزانه خواهش می کنم بنده رو "سرور" خطاب نکنید!]
پیروز و پاینده باشید.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه