یک Y روی انسلادوس

در این تصویر یک ساختار موجدار را می بینیم که همانند شاخک جانوری غول آسا از قطب جنوب انسلادوس -ماه سیاره ی کیوان- به سمت بالا پیچ و تاب خورده. این ساختار که از نزدیک مرکز تصویر، کنار خط سایه‌مرز انسلادوس تا بالا، سمت چپ کشیده شده، در حقیقت یک ساختار زمین‌ساختی (تکتونیکی) است که در اثر تنش های پوسته ی یخ زده ی انسلادوس پدید آمده.

زمین شناسان به ساختارهایی مانند همین که روی انسلادوسِ ۵۰۴ کیلومتری دیده شده "ناپیوستگی های Y-شکل" می گویند. به باور آن ها این ناپیوستگی ها زمانی پدید می آیند که مواد سطح تلاش می کنند رو به شمال فشار بیاورند و در این فرایند، یخ های موجود بر سر راه خود را فشرده یا جابجا می کنند. همچنین باور بر اینست که این ساختارها ویژگی هایی به نسبت جوان باشند زیرا هیچ دهانه ی برخوردی‌ای روی آن ها دیده نمی شود- چیزی که فعالیت زمین شناسی شگفت آور انسلادوس را به ما یادآور می شود.

دیدگاه این تصویر رو به نیمکره ی پشتی انسلادوس (نیمکره ی پاد-کیوان) است. شمال بالای تصویر است. عکس در نور سبز دیدنی (مریی) و با دوربین زاویه-باریک فضاپیمای کاسینی (NAC) در روز ۱۵ فوریه ی ۲۰۱۶ گرفته شده.

در زمان گرفته شدن عکس، فاصله ی کاسینی از انسلادوس حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر بود. هر پیکسل تصویر هم ارز ۵۸۰ متر است.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Enceladus - tentacle - terminator - tectonic - icy shell - Y-shaped discontinuities - impact crater - trailing hemisphere - Cassini spacecraft - narrow-angle - NAC

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه