فضاپیمای جونو برای همیشه به دام مشتری افتاد

برداشت هنری (نقاشی) از فضاپیمای جونوی ناسا در حال انجام یکی از گذرهای نزدیکش از کنار مشتری. تصویر بزرگ تر
از زمان پرتاب فضاپیمای جونوی ناسا (Juno) در پنج سال پیش، تاکنون سه نیرو بر آن وارد می شده و به آن برای پیش رفتن در سامانه ی خورشیدی سرعت می داده: خورشید، زمین، و مشتری همگی بر آن نیرو وارد می کردند- گونه ای طناب کشی سه نفره. گاهی زمین [در مدارش] به اندازه ی کافی به آن نزدیک می شد که نیرویش بیش از همه باشد. این اواخر خورشید بود که بیشترین نیرو را بر مسیر جونو وارد می کرد. و اکنون چند روزست که می توان گفت نیروی خود مشتری بر آن دوی دیگر چربیده و این فضاپیما که [با پنل های خورشیدیش] به اندازه ی یک زمین بسکتبال است، دیگر هیچگاه به عقب باز نخواهد گشت.

فضاپیمای جونو- تصویر بزرگ تر
به گفته ی ریک نیبکن، مدیر پروژه ی جونو در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا، چند روز پیش تاثیر گرانشی مشتری درست با تاثیر گرانشی خورشید برابر شد و از فردای آن روز گرانش مشتری به نیروی نخستی که بر مسیر فضاپیما وارد می شود تبدیل شد، و تا پایان ماموریت، دیگر اجرام آسمانی تنها نقش ناچیزی در آن خواهند داشت.

جونو که در ۵ اوت ۲۰۱۱ راهی فضا شد، در ۴ ژوییه ی امسال مانور جایگیری در مدار مشتری را انجام خواهد داد: روشن کردن موتور اصلی به مدت ۳۵ دقیقه، که میانگین سرعت آن را به اندازه ی ۵۴۲ متر بر ثانیه کاهش خواهد داد. این فضاپیما همین که وارد مدار شد، ۳۷ بار و در زمان هایی، از فاصله ی میانگین ۵۰۰۰ کیلومتری ابرهای بالایی این غول گازی به گرد آن خواهد چرخید. در این گذرها، جونو به کاوشِ زیرِ ابرهای کدر و پوشاننده ی مشتری و بررسی شفق های آن می پردازد تا آگاهی هایی درباره ی ریشه، ساختار، جو، و مغناطکره ی این سیاره گرد آورد.

نام جونو از اسطوره های یونان و روم گرفته شده. ایزد افسانه ای ژوپیتر پوششی از ابر به گرد خود پدید آورد تا فسادش را پنهان کند، و همسرش -ایزدبانوی جونو (یا یونو)- توانست با دیدن آنچه پشت ابرها می گذرد، سرشت راستین ژوپیتر را آشکار کند.

ویدیوی زیر آغاز سفر جونو را نشان می دهد (درباره اش بیشتر بخوانید: * ایستگاه بعدی: مشتری):


و در همین زمینه: * "قلاب سنگ گرانشی" چیست؟
-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - Juno Spacecraft - Jupiter - Sun - solar system - sun - Earth - basketball court - Rick Nybakken - Jet Propulsion Laboratory - maneuver - Jovian - planet - aurora - magnetosphere - mythology

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه