هابل فواره چرخان یک دنباله‌دار را به تصویر کشید

* در این تصویر پویا (gif) که از پیوند عکس های پی در پی تلسکوپ هابل درست شده، چرخش دنباله‌دار ۲۵۲پی/لینیر (252P/LINEAR) و فواره اش به خوبی نمایانست.
بزرگی این پویانمایی (gif) حدود ۳.۶۴ مگابایت است. اگر نتوانستید آن را ببینید، ویدیویش را در این نشانی یوتیوب و یا در فیسبوک "یک ستاره در هفت آسمان" تماشا کنید.
این تک نماها همگی در روز ۴ آوریل ۲۰۱۶، تقریبا دو هفته پس از گذشتن این مهمان یخی از نزدیک ترین فاصله ی زمین گرفته شدند. بازه ی زمانی میان هر نما و نمای بعدی ۳۰ تا ۵۰ دقیقه است. این نماها همچنین نزدیک ترین جرم آسمانی -به جز ماه- را که تلسکوپ هابل تاکنون دیده نشان می دهند.

در این عکس ها فواره ی غباری باریک و نمایانی را می بینیم که از هسته ی یخی و شکننده ی دنباله‌دار بیرون زده. پهنای خود هسته کمتر از یک مایل برآورد شده، بسیار کوچک تر از آن که هابل بتواند عکسش را بگیرد.

دنباله‌دارها با نزدیک شدن به خورشید در مدارشان می توانند فواره هایی از مواد تولید کنند. نور خورشید یخ های هسته را گرم می کند و باعث می شود مقدار فراوانی گاز و خاک آزاد شده و از آن بیرون بزند که گاهی به شکل فواره در می آیند. فواره ای که در این عکس های هابل دیده می شود از نور خورشید روشن شده.

همچنین در این پویانمایی می بینیم که فواره جهتش را تغییر می دهد و این نشانگر چرخش هسته ی دنباله‌دار است. چرخش هسته باعث شده فواره ای که از آن بیرون زده هم مانند آبی که از یک آبپاش چرخان بیرون می زند بچرخد. این نماها پویایی و گریزایی هسته ی ترد و شکننده ی یک دنباله‌دار را به خوبی آشکار کرده اند.
دنباله دار ۲۵۲/لینیر- اندازه ی بزرگ تر
دنباله‌دار ۲۵۲پی/لینیر در ۲۱ مارس ۲۰۱۶ از فاصله ی ۵.۳ میلیون کیلومتری زمین (۱۴ برابر فاصله ی ماه تا زمین) گذشت. در زمان تصویربرداری، فاصله ی دنباله‌دار از زمین ۱۴ میلیون کیلومتر بود و اکنون به بیش از ۴۰ میلیون کیلومتر رسیده. عکس ها در نور دیدنی و توسط دوربین میدان گسترده ی شماره ۳ هابل (WFC3) گرفته شده اند.

دنباله‌دار ۲۵۲پی/لینیر اکنون دارد از زمین و خورشید دور می شود. این دنباله دار در سال ۲۰۲۱ دوباره وارد بخش درونی سامانه ی خورشیدی می شود ولی دیگر به این اندازه به زمین نزدیک نخواهد شد.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - Hubble Space Telescope - 252P/LINEAR - Earth - comet - planet - moon - nucleus - jet - lawn sprinkler - volatility - solar system - visible-light - Wide Field Camera 3

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه