درون یک آشکارساز پادنوترینو

چرا در جهان هستی ماده بیشتر از پادماده است؟
برای پاسخ به چنین پرسشی و همچنین شناخت بهتر این جنبه از فیزیک پایه، بخش های انرژی چین و آمریکا "پروژه ی رآکتور نوترینوی خلیج دایا" را بنیان گذاشته اند.
هشت آشکارساز خلیج دایا که زیر لایه ای کلفت از سنگ، در حدود ۵۰ کیلومتری شمال خاور هنگ کنگ چین ساخته شده اند، پادنوترینوهایی که از شش رآکتور هسته ای نزدیکشان گسیل می شوند را دریافت می کنند.
در اینجا عکسی را می بینیم که از درون یکی از آشکارسازهای خلیج دایا گرفته شده. حسگرهای فوتون این آشکارساز که در تصویر نشان داده شده، نور کم‌سویی که از برهمکنش پادنوترینوها با مایعات درون آشکارساز پدید می آید را دریافت می کند.
دستاوردهای آغازین به طور نامنتظره ای نشانگر نرخ بالای تبدیل یک گونه پادنوترینو به دیگری است، نرخی که -اگر تایید شود- می تواند به وجود یک گونه ی تاکنون ناشناخته از نوترینو اشاره کند و همچنین بر شناخت بشر از واکنش های ذرات بنیادین که در نخستین ثانیه های پس از مهبانگ رخ دادند تاثیر بگذارد.
[نوترینوها می توانند "نوسان" کرده و با تبدیل شدن به یک مزه یا گونه ی دیگر، به اصطلاح تغییر مزه بدهند. تاکنون سه مزه ی نوترینو شناخته شده بود ولی اکنون بر پایه ی دستاورد این آزمایشگاه، گویا مزه ی چهارمی هم وجود دارد- م]

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
matter - antimatter - Daya Bay Reactor Neutrino Experiment - detector - antineutrino - nuclear reactor - photon - sensor - fluid - neutrino - Big Bang

منبع: apod.nasa.gov

3 دیدگاه شما:

ناشناس

هشت آشکارساز خلیج دایا که زیر لایه ای از سنگ به ضخامت حدود ۵۰ کیلومتر، در شمال خاور هنگ کنگ چین ساخته شده اند
چطور تونستند پــــنجـــاه کیلومتر رو حفر کنند و این آشکارسازها رو توی این عمق از زمین که جزو گوشته زمین حساب میشه قرار بدن؟راستش برای من که یکم تعجب آور بود ، البته شاید حفاری در این عمق دیگه چندان تعجب آور نباشه و من یکم از از اطلاعات روز عقب افتاده باشم.
سپاس از شما

یک ستاره در هفت آسمان

شرمنده شدم دوست عزیز
اشتباه ترجمه کرده بودم :/
ولی مطمئن باشید که کم پیش میاد چنین اشتباهی ازم سر بزنه
سپاس از شما که یادآوری کردید

ناشناس

شرمندگی برای چی؟ دشمنتون شرمنده باشه عزیز

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه