مارپیچ‌هایی که از دو سر یک میله درخشان بیرون زده‌اند

این تصویر در اندازه ی بسیار بزرگ تر (۸.۴ مگابایت)
کهکشان NGC ۴۳۹۴ که در سال ۱۷۸۴ به دست ستاره شناس آلمانی-بریتانیایی ویلیام هرشل یافته شد یک کهکشان مارپیچی میله ای در فاصله ی ۵۵ میلیون سال نوری از زمین است. NGC ۴۳۹۴ در صورت فلکی گیسو جای دارد و به عنوان یکی از اعضای خوشه ی کهکشانی گیسو شناخته شده است.

کهکشان NGC ۴۳۹۴ با بازوان مارپیچی درخشانی که از دو سر میله ای که از درون کوژی مرکزی کهکشان گذشته بیرون زده اند، بک کهن‌الگو از کهکشان های مارپیچی میله ایست. این بازوها با ستارگان -جوان آبی، رشته های غبار کیهانی، و مناطق فعال افشان و پرنور ستاره زایی آراسته شده اند. در مرکز NGC ۴۳۹۴ یک منطقه از گاز یونیده به نام LINER وجود دارد [۱]. لاینرها مناطق فعالی هستند که در طیف آن ها مجموعه ای ویژه از خطوط گسیلشی (نشری) دیده می شود- به طور عمده اتم های کم-یونیده ی اکسیژن، نیتروژن و گوگرد.

اگرچه کهکشان های LINER به نسبت پرشمارند، ولی هنوز روشن نیست که انرژی برای یونش این گازها از کجا می آید. در بیشتر موارد گمان می رود یک سیاهچاله در مرکز کهکشان این انرژی را فراهم می کند، ولی می تواند دستاورد سطح بالای ستاره زایی نیز باشد. در مورد NGC ۴۳۹۴، به احتمال بسیار برهمکنش گرانشی با یک همسایه ی نزدیک باعث شده گازها به سوی ناحیه ی مرکزی کهکشان روان شوند و انبار تازه ای از مواد برای تغذیه ی سیاهچاله یا ساخت ستارگان تازه پدید آورند.

------------------------------
یادداشت:
۱) واژه‌ی لاینر (Liner) کوتاه شده ی Low-ionization nuclear emission-line region است و به معنای هسته‌ایست که خطوط نشری طیفش به طور عمده از آنِ اتم‌هایی با یونش کم یا کاملا خنثا مانند O ،O ،+N+، و S+ باشد. (منبع)

-------------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
William Herschel - NGC 4394 - barred spiral galaxy - Earth - constellation of Coma Berenices - Berenice's Hair - Virgo Cluster - spiral arm - central bulge - stars - cosmic dust - star formation - LINER - emission line - spectra - atom - oxygen - nitrogen - sulphur - ionise - black hole - gravitational interaction

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه