نوار کج کهکشان بر فراز قله های اسپانیایی

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در این تصویر، هیچ آذرخشی به میان این دو کوه برخورد نکرده. نوار روشن کجی که در آسمان می بینید در واقع نوار مرکزی کهکشان راه شیری است، و این دو کوه هم در حقیقت به نام ستیغ های اسپانیایی (Spanish Peaks) شناخته می شوند، هرچند که نه در اسپانیا، بلکه در کلرادوی آمریکا جای دارند. اگرچه هر یک این دو کوه از سنگ هایی با گونه های کمی متفاوت درست شده اند، ولی پیشینه ی هر دو به حدود ۲۵ میلیون سال می رسد.
این تصویر آرام و معنوی از پیوند دقیقِ یک رشته عکس درست شده که همگی از یک جا و در یک شب از اوایل ماه گذشته گرفته شدند.
در نخستین رشته از نماها، آسمان پس زمینه به تصویر کشیده شد تا جزییات بسیار خوبی از رگه های غبار کهکشان و همچنین منطقه ی گسترده و رنگارنگ پیرامون ستاره ی رو-ماراَفسای، درست سمت راست مرکز پدیدار شود. ولی از این میان، یکی از نماهای آسمان به کمک فیلتر مه‌پاش (fogging filter) گرفته شده تا چهره ای پخش و افشان به ستارگان روشن داده و در نتیجه آن ها را پرنورتر و نمایان تر نشان دهد.
افزون بر این ها، سیاره های بهرام (مریخ) و کیوان (زحل) هم درست بالای ستیغ کوه ها دیده می شوند که با ستاره ی پرنور کژدم‌دل (قلب عقرب) یک سه گوشه ی نارنجی ساخته اند.
پس از گرفته شدن این نماها در همان شب، ماه هم از افق خاوری بالا آمد و با پرتویش این ستیغ های پوشیده از برف را روشن کرد.
--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
lightning - central band - Milky Way Galaxy - Spanish Peaks - Rho Ophiuchus - fogging filter - planet - Mars - Saturn - star - Antares - Moon

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه