ازدحام زنبورها

این تصویر در اندازه ی بسیار بزرگ تر (۴.۷۷ مگابایت)
در این تصویر تلسکوپ فضایی اِسا/ناسای هابل خوشه های ستاره ای را می بینیم که یک کهکشان را در میان گرفته اند، مانند ازدحام زنبورها به گردِ یک کندو. در اینجا نقش کندو را یک کهکشان لبه‌نما به نام NGC ۵۳۰۸ بازی می کند که با فاصله ی ۱۰۰ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی خرس بزرگ جای دارد.

NGC ۵۳۰۸ یک کهکشان عدسی است، رده ای میان کهکشان های بیضیگون و کهکشان های مارپیچی. این اجرام کهکشان هایی قرص‌دار هستند که بیشتر گاز و غبار خود را مصرف کرده یا ازدست داده اند. در نتیجه ستاره زایی های بسیار کمی در آن ها رخ می دهد و به طور عمده از ستارگان باستانی و پیر تشکیل شده اند. در روز ۹ اکتبر ۱۹۹۶، یکی از ستارگان پیر کهکشان NGC ۵۳۰۸ دستخوش یک انفجار ابرنواختری از گونه ی la شد و زندگیش با مرگی تماشایی به پایان رسید.

کهکشان های عدسی اغلب مجموعه هایی از صدها هزار ستاره ی پیرتر را در قید گرانش خود دارند که به گرد آن می چرخند. این مجموعه ها که به نام خوشه های کروی شناخته می شوند و هر یک از آن ها توده ای فشرده از انبوه ستارگانست، با گردش پیرامون پیکره ی اصلی NGC ۵۳۰۸ یک هاله ی ظریف گرداگرد آن پدید آورده اند که مانند نقطه هایی روشن در آسمان تاریک به نظر می رسند

کهکشان نامنظم و کم نوری که سمت راست NGC ۵۳۰۸ دیده می شود با نام به نسبت جوان‌پسندِ SDSS J134646.18+605911.9 شناخته شده است.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - ESA - Hubble Space Telescope - star cluster - galaxy - bee - hive - edge-on - lenticular galaxy - NGC 5308 - constellation of Ursa Major - The Great Bear - elliptical - spiral galaxy - star formation - star - Type la - supernova - globular cluster - irregular galaxy - SDSS J134646.18+605911.9

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه