دیدار سیاره ها با ابرهای رنگارنگ کهکشان

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
دو سیاره، بی‌شمار ستاره، چندین سحابی و یک کهکشان- این نمای چشمگیر همه ی این ها را در خود دارد.
از همه نزدیک تر به سیاره ی ما بهرام (مریخ) در سمت راست و کیوان (زحل) در مرکز هستند، به شکل دو نقطه ی درخشان نارنجی در نیمه ی بالایی تصویر دیده می شوند. در سمت راست مرکز تصویر مجموعه ابرهای رنگارنگ "رو مارافسای" را می بینیم. سیاره ی بهرام در بالای این ابرها و ستاره ی پرنور و نارنجی کژدم‌دل (قلب عقرب) هم زیر پای بهرام دیده می شوند. این ابرهای میان‌ستاره ای هم سحابی های گسیلشی سرخ فام و هم سحابی های بازتابی آبی فام را در بر دارند.
در بالا، سمت راست تصویر سحابی بازتابی "کله اسبی آبی" را می بینیم [با آن کله اسبی پرآوازه تفاوت دارد-م]. در پایین، سمت چپ هم چند سحابی نورآشام تاریک را می بینیم که از نوار مرکزی کهکشان راه شیری به بیرون کشیده شده اند. 
* برای راهنمایی، به تصویر دوم نگاه کنید.
این تصویر ژرف از همگذاری چندین نما با نوردهی بلند درست شده که ماه گذشته در برزیل گرفته شده بودند. اگرچه دیدن این سحابی ها نیازمند تلسکوپ است ولی کیوان و بهرام را مانند همیشه با چشم نامسلح هم می توان دید. هر دوی آن ها در این ماه درست به هنگام غروب خورشید در افق خاوری پدیدار می شوند.
--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
planet - stars - nebula - galaxy - Mars - Saturn - Rho Ophiuchus star clouds - Antares - emission nebula - reflection nebula - Blue Horsehead - dark absorption nebula - Milky Way Galaxy - unaided eye

منبع: apod.nasa.gov

3 دیدگاه شما:

Davood Ramezani

عکس بسیار با شکوهی است. نمی دونم از کجاش بگم، از درخشندگی بهرام یا هیبت کیوان از اون فاصله ی دور و یا امپراطوری راه شیری... به هر حال تمام اینها نشانگر قدرت بی نظیر پروردگار و ناچیز بودن انسان رو می رسونه.

ناشناس

سلام و تشکر از زحماتی که متحمل میشید برای نشون دادن زیبایی های طبیعت و افزایش دانش فارسی زبانان در هر کجا که هستند. ضمنن اینرو هم بگم که این عکس بسیار با شکوه از نظر من تنها و تنها نشانگر خلاقیت، نبوغ و ابتکار بشریت هست و هیچ.
با سپاس

یک ستاره در هفت آسمان

با سپاس از همه ی دوستان و نظرات دلنشینشون که بنده هم کاملا باهاشون موافقم.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه