بهترین عکس‌های فضاپیمای نیوهورایزنز از پلوتو را یکجا ببینید

اندازه بسیار بزرگتر
(۹ مگابایت)
* این پرجزییات ترین نمایی است که تا سال های سال از سطح پلوتو خواهید دید. 

این تصویر موزاییکی و ویدیوی آن نواری از سطح نیمکره ای از پلوتو را نشان می دهد که در روز ۱۴ ژوییه ی ۲۰۱۵ رو به فضاپیمای نیوهورایزنز بود، و همه ی باکیفیت ترین عکس هایی که توسط این کاوشگر ناسا گرفته شده را یکجا در بر دارد. (برای دیدن بهترین جزییات، آن را بزرگنمایی کنید.) این موزاییک با وضوحی نزدیک به ۸۰ متر بر پیکسل، به دانشمندان نیوهورایزنز و مردم بهترین شانس را برای دیدن و بررسی جزییات ظریف سطح های گوناگون روی پلوتو، و شناسایی فرآیندهایی که آن ها را پدید آورده می دهد.

آلن استرن، سربازرس نیوهورایزنز از بنیاد پژوهشی جنوب باختر در بولدر کلرادو می گوید: «این عکس بیننده را به سوی خود می کشد؛ [عکسیست] که مرا وا می دارد که خواهان فرستادن یک کاوشگر دیگر به سوی پلوتو شوم و چنین عکس های پروضوحی را از سرتاسر سطحش بگیرم.»

این چشم انداز از "لبه ی" پلوتو در بالای نوار، تا نزدیک "خط پایانگر" (مرز روز و شب) در جنوب خاوری نیمکره ای که رو به پلوتو بود ادامه می یابد. پهنای نوار لبه ی شمالی تا لبه ی جنوبی میان ۹۰ کیلومتر و ۷۵ کیلومتر تغییر می کند. چشم انداز در راستای نوار بسیار تغییر می کند: در لبه ی شمالی، دیدگاه دوربین نسبت به سطح افقی است، ولی در جنوب، عمود بر سطح و راست رو به پایین است.

این ویدیو، موزاییک را از بالا تا پایین در بر دارد و نماهای تازه ای از چشم اندازهای گوناگون سطح نشان می دهد. ویدیو از بلندی های تپه ای و دهانه دار در بالا آغاز می شود، و با گذشتن از روی شیارهای همراستای سطح دست‌انداز، کوهستان های آشفته و زمخت، دشت های سلولی (خانه خانه)، مناطق به شدت چاله‌داری از یخ نیتروژن فرازَنده (تصعیدشونده)، ناحیه هایی با لایه ی نازک یخ نیتروژن که پستی و بلندی های زیرش را پوشانده، و کوهستان های تیره با چاله های ژرف به پایان می رسد.

نماهای به کار رفته در این موزاییک توسط دوربین شناسایی برد بلند نیوهورایزنز (لوری، LORRI)، از فاصله ی تقریبی ۱۵۸۵۰ کیلومتری، و حدود ۲۳ دقیقه پیش از رسیدن فضاپیما به نزدیک ترین فاصله ی پلوتو گرفته شده اند.

** ویدیوی زیر، نواری از سطح نیمکره ای که در روز ۱۴ ژوییه ی ۲۰۱۵ رو به نیوهورایزنز بود را نشان می دهد و همه ی پروضوح ترین عکس هایی که این کاوشگر ناسا از پلوتو گرفته را در بر دارد. توجه: ویدیو بی‌صدا است.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Pluto - hemisphere - New Horizons - NASA - Alan Stern - Southwest Research Institute - terminator - hummocky - ridge - washboard - cellular plain - pitted - sublimating - nitrogen ice - Long Range Reconnaissance Imager - LORRI -

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه