پیکرتراش کیهانی سرگرم کار

بیشتر حلقه های سیاره ها به نظر می رسد -دستکم بخشی از آن ها- توسط ماه هایی که به گرد سیاره می چرخند دستکاری می شوند، ولی دستکاری هیچ یک از آن ها به خوبی حلقه ی F کیوان آشکار نیست. حلقه ی F که پر از پیچ و تاب، فواره، رشته و شاخه است، توسط دو ماه همسایه اش به نام های پرومتئوس یا پرومته (که اینجا نشان داده شده) و پاندورا تراش خورده است. واقعیتِ از آن هم جالب تر اینست که این ماه ها هنوز هم با پشتکار بسیار به تراشیدن و شکل دادن به این حلقه سرگرمند.

پرومته با پهنای ۸۶ کیلومتر حلقه ی F را با تنه زدن های گرانشی پی در پی (هر ۱۵ ساعت یک بار) و ورودِ گاه‌گاه به درون آن می تراشد [مواد درونش را مانند یک چوپان "به دنبال" خود می کشد و یک ویژگی "شکاف" مانند" در حلقه پدید می آورد؛ عکس زیر و ویدیوی این پست را ببینید: * رقص مداری پرومتئوس].

اگرچه نیروی گرانش پرومته بسیار کمتر از خود کیوان (زحل) است ولی حتی تنه های کوچک هم می توانند مدارهای ذرات حلقه را پیچ و تاب دهند و طرح های تازه ای در حلقه پدید بیاورند. از آنجایی که سرعت گردش مداری پرومته بیشتر از سرعت ذرات حلقه است، این ماه یخی در هر بار گردش رگه های تازه در آن به وجود می آورد.
این عکس مربوط به پست "رقص مداری پرومتئوس" است
دیدگاه این عکس رو به سمت روشن حلقه ها و حدود ۱۲ درجه بالای صفحه ی آنهاست. عکس در نور دیدنی (مریی) و با دوربین زاویه باریک فضاپیمای کاسینی در روز ۲۱ فوریه ی ۲۰۱۶ گرفته شده. به هنگام گرفته شدن عکس، فاصله ی فضاپیما از کیوان حدود ۲.۳ میلیون کیلومتر، و زاویه ی خورشید-کیوان-فضاپیما (زاویه ی گام) هم برابر با ۱۰۵ درجه بود. هر پیکسل روی تصویر هم ارز ۱۴ کیلومتر است.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
planetary ring - moon - planet - Saturn - F ring. - Prometheus - Pandora - ring - ring plane - Cassini spacecraft - narrow-angle - Sun - phase angle

منبع: nasa

4 دیدگاه شما:

Davood Ramezani

سلام و درود
تصاویر کاسینی از سیستم کیوان خیلی برای من هیجان انگیزه.
ممنون از ذوق و سلیقه ی فراوان شما.

ناشناس

سلام
چه مقدار احتمال دارد که پرومته خود از ذرات این حلقه به وجود آمده باشد؟
ضمنا و به اعتقاد من با توجه به این که پرومته وارد این حلقه میشود به غیر از نقش چوپانی با جذب ذرات و سنگ و یخهای داخل حلقه به تدریج باعث نابودی این حلقه میشود.

یک ستاره در هفت آسمان

سپاسگزارم جناب رمضانی. من خودم هم بسیار به عکس های کاسینی علاقه دارم و از دیدنشون کیف می کنم.

یک ستاره در هفت آسمان

سلام دوست عزیر ناشناس
چوپانی درات حلقه به معنی بیرون کشیدن اون ها از حلقه نیست. در واقع پرومته تنها اونا رو روی خود حلقه جابجا می کنه.
درباره ی خاستگاه پرومته هم پیشنهاد می کنم این پست رو بخونید:
http://1star-7skies.blogspot.com/2015/08/blog-post_39.html

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه