رنگین کمانی که رنگین کمان نیست

همه‌‌ ما رنگین کمان دیده‌ایم. ولی آیا تاکنون رنگین کمان آتشین هم دیده‌اید؟ کاتا آلونسو کاسترو در روز ۵ ژوئن یکی از همین رنگین کمان‌ها را در آسمان دریاچه پاین کالیفرنیا به تصویر کشید. او می‌گوید: «فکر می‌کردم دریاچه، درختان، و کوه شگفت‌انگیزند،‌ ولی هنگامی که چشمم به این رنگین کمان در یک ابر افتاد، نتوانستم چیزی که می‌دیدم را باور کنم.»

نام درست این پدیده، کمان پیرااُفق (کمان نزدیک افق- circumhorizon arc) است و رنگ‌های آن در اثر برخورد پرتوهای آفتاب بر بلورهای یخ درون ابرهای پَرسا (سیروس) به وجود می‌آید. کمان‌های پیراافق که به نام‌های "رنگین‌ کمان آتشین" یا "رنگین کمان آتش" هم شناخته می‌شوند نه به آتش ربطی دارند و نه حتی به باران. آنها نشانه‌ای از بلورهای یخ شناور در ابرهایی در فرازای ۱۰ کیلومتری سطح زمینند که نور خورشید را می‌شکنند.

تابستان فصل کمان‌های پیراافق است زیرا این کمان‌ها تنها زمانی پدید می‌آیند که خورشید در بلندای آسمان، بیش از ۸۵ درجه بالاتر از افق باشد. بزرگی کمان و رنگ‌های طیفی نابش آن را به یکی از زیباترین هاله‌های یخی آسمان تبدیل کرده است.

---------------------------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان

واژه‌نامه
Rainbow – Cata Alonso Castro - Pine Lake - circumhorizon arc - cirrus cloud - fire rainbow - rainbow of fire - circumhorizontal arc – sun - spectral color - ice halo

منبع

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه