دنباله‌دار پان استارز در ماهی جنوبی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
دنباله‌دار پان استارز (C/2013 X1) که اکنون دارد به سیاره‌ی زیبایمان نزدیک می‌شود، در ۲۱-۲۲ ژوئن به نزدیکترین فاصله‌اش از زمین، یعنی ۵.۳ دقیقه‌ی نوری خواهد رسید. در آن زمان، دنباله‌دار را می‌توانیم در آسمان سپیده‌دم ببینیم (پایین آسمان در نیمکره‌ی شمالی و بالای آسمان در نیمکره‌ی جنوبی)، هرچند که پرتوی ماهِ تقریبا کامل از نور آن خواهد کاست.
در این نمای تلسکوپی که روز ۱۲ ژوئن از رصدخانه‌ی سایدینگ اسپرینگ در نیمکره‌ی جنوبی گرفته شده، گیسوی سبزفام و زیبای این دنباله‌دار را می‌بینیم که قطر دیداری‌اش تقریبا به اندازه‌ی قطر دیداری ماه کامل است.
در این تصویر ژرف (با نوردهی بلند) همچنین دُم غباری سفیدفام و گسترده‌‌ی دنباله‌دار را می‌بینیم که رو به بالا، سمت چپ چارچوب کشیده شده. یک دُم یونی باریک و کم‌نورتر را هم می‌بینیم که دستاورد باد خورشیدی است و به طور افقی رو به راست کشیده شده.
در واقع دم غباری دنباله دارها از ذرات یخ و گرد و غبار تشکیل شده و راستای مدار دنباله‌دار به دور خورشید را نشان می‌دهد، ولی دم یونی از گاز یونیده‌ای تشکیل شده که تقریبا مستقیم و در خط راست توسط باد خورشیدی از دنباله‌دار بیرون زده. این دم‌ها گاهی می‌توانند با یکدیگر زاویه‌ی ۱۸۰ درجه هم بسازند!
پرنورترین ستاره‌ی سمت چپ "یوتا ماهی جنوبی" (ι Piscis Austrini) است. این ستاره‌ی آبی‌فام که از قدر ۴ است با چشم نامسلح در صورت فلکی ماهی جنوبی دیده می‌شود.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
planet - Comet PanSTARRS - C/2013 X1 - Full Moon - coma - Siding Spring Observatory - dust tail - Sun - solar wind - ion tail - star - Iota Piscis Austrini - magnitude - unaided eye - constellation of the Southern Fish

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه