آیا سیاره‌خواری رنگ ستارگان را تغییر می‌دهد؟

* شاید دلیل پُر-آهن بودن برخی از ستارگان این باشد که در جوانی خود یک یا دو سیاره را بلعیده‌اند- چیزی که رنگ آها را نیز تغییر می‌داده.

سال گذشته، گروهی از دانشمندان به رهبری لورنزو اسپینا از دانشگاه سائوپائولوی برزیل نظریه‌ای را ارایه کردند در این باره که یک ستاره‌ی جوان و سرشار از آهن می‌تواند فلزاتش را از بلعیدن یک سیاره در نخستین روزهای زندگی‌اش دریافت کرده باشد.

اکنون امانوئله تونیِلی و پی‌یر جورجو پاردا مورونی از دانشگاه پیزای ایتالیا این نظریه را مطرح کرده‌اند که عادت‌های سیاره‌خواریِ چنین ستاره‌ای می‌توانند رنگ آن را هم دگرگون کنند.
این دو با بهره از شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای، آنچه که هنگام فرورفتن سیاره‌هایی با جرم‌های گوناگون -از زمین‌سان تا ۵۰ برابر زمین- در لایه‌های بیرونی یک ستاره‌ی جوان رخ می‌دهد را با هم سنجیدند. این شبیه‌سازی نشان داد که بلعیدن یک یا چند سیاره‌ی آهن‌دار برای تغییر همنهش شیمیایی ستاره، و سرخ‌فام کردن آن بسنده می‌کند.

پژوهشگران در گفتگو با نیوساینتیست گفتند: «اثر اصلی سیاره‌خواری، افزایش محتوای فلز در لایه‌های بیرونی یک ستاره است.» فلزها نور را در طول موج‌های کوتاه‌تر و آبی‌تر می‌درآشامند (جذب می‌کنند) و باعث می‌شوند رنگ سرخ ستاره نمایان‌تر شود.

ستارگان گرسنه
این همانند چیزیست که برای فلامینگوها رخ می‌دهد -البته در ابعاد ستاره‌ای. این پرندگان پس از خوردن میگوهای رنگدانه‌دار، رنگ خودشان هم صورتی‌تر می‌شود.

از آنجایی که این اتفاق در اوایل زندگی ستاره رخ می‌دهد، گفتن این که ستارگان بالغِ بیشتری در جوانیشان سیاره‌دار بوده‌اند کاری دشوار است. ولی به گفته‌ی تونیِلی و پرادا مورونی، احتمالش هست که خورشید خودمان در گذشته‌ی دور یک یا چند سیاره را خورده باشد.

اسپینا می‌گوید در این پژوهش یک شبیه‌سازی خوب از چیزی که برای ستاره‌های کوچک سیاره‌خوار رخ می‌دهد انجام شد: «مدل بسیار خوبی بود. در آن همه‌ی چیزهایی که در اثر چنین روبداد چشمگیری رخ می‌دهد به حساب آورده شد.»

ولی هنوز نادانسته‌های بسیاری هست. اسپینا می‌گوید: «ما هنوز نمی‌دانیم که ‌خواری عادت رایجی در میان ستارگان است یا نه.» و از آنجایی که یک ستاره به سرعت یک سیاره را می‌بلعد، پس دیدن آن در همان زمان رخ دادنش می‌تواند کار سختی باشد. اسپینا می‌افزاید: «تغییر رنگ یک ستاره در اثر فرآیند فرو رفتن یک سیاره در دل آن تاکنون دیده نشده، و چه بسا هنوز هم دیدنش دشوار باشد.»

متن این پژوهشنامه: arxiv.org/abs/1605.07920


-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Lorenzo Spina - Earth - iron - Emanuele Tognelli - Pier Giorgio Prada Moroni - star - planet - wavelength - flamingo - pigment - shrimp

منبع: newscientist

3 دیدگاه شما:

Anonymous

سلام
آیا تحت شرایطی خاص این امکان وجود دارد که که ، ستارگان نوترونی یا مگنتار و مانند ستارگان کونوله سفید و یا به هر طریق دیگری منفجر شوند؟

یک ستاره در هفت آسمان

سلام دوست عزیز
کوتوله های سفید می تونن با برافزایش جرم از یک ستاره ی همدم، منفجر شده و به ابرنواختر تبدیل بشن
ابرنواختر گونه ی Ia

یک ستاره در هفت آسمان

ستاره های نوترونی و مگنتارها هم می تونن در اثر برافزایش مواد از ستاره ی همدم، لایه ای دور خودشون پدید بیارن که اگه جرم این لایه به حد خاصی برسه، می تونه به انفجار پرتو ایکس (و یا حتی انفجارهای پرتو گاما بیانجامد.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه