سفر ماه از افق تا اوج آسمان تنها در یک تصویر

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
قرص کامل ماه به دلیل پدیده‌ای به نام "خطای "بزرگ دیدن ماه"، همیشه در نزدیک افق بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. ولی عکس‌های پشت سر همی که از آن گرفته می شود به روشنی نشان می‌دهند که اندازه‌ی آن به هنگام رفتن از افق تا اوج آسمان [و برعکس] هیچ تغییری نمی‌کند.
ولی رنگ آن تغییر می‌کند.
این تصویر از همگذاری نماهایی درست شده که به فاصله‌های زمانی ده ثانیه‌ گرفته شده بودند و همین تغییر چشمگیر رنگ را به خوبی نشان می‌دهد. در این چشم‌انداز قرص کامل ماهِ یکم تیرماه (انقلاب تابستانی) را می‌بینیم که از افق ناهمواری در شمال باختری هند به بالا می‌رود.
ماه هنگامی که در افق است فاصله‌اش از زمین تغییری نمی‌کند، ولی نورش مسیر بیشتری را در جو چگال و غبارآلود زمین می پیماید تا به چشم ما برسد، و بنابراین از درون هوای بیشتری باید بگذرد [عکس دوم را ببینید]، از همین رو رنگ آن تغییر  می‌کند و به رنگ‌هایی میان زردفام تا سرخ‌فام در می‌آید، تغییری که بی‌مناسبت با نام قرص کامل ماه ژوئن در نیمکره‌ی شمالی نیست- در باورهای بخشی از باخترزمین، این قرص ماه به نام‌های ماه توت فرنگی و یا ماه عسل هم شناخته می‌شود.
فاصله‌ی ماه از زمین در افق تغییری نمی‌کند، ولی درازای مسیری که نورش در هوای زمین می‌پیماید بیشتر است و به همین دلیل به رنگ سرخ دیده می‌شود. منبع عکس
--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Full Moon - Moon illusion - timelapse - Moon - zenith - solstice - planet - Earth - strawberry - Honey

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه