خوشه ستاره‌ای از نوع "هوی متال"!

این تصویر در دو اندازه‌ی دیگر: بزرگ- بسیار بزرگ (۱۰ مگابایت)
این خوشه‌ی کرویِ ۱۰.۵ میلیارد ساله به نام NGC ۶۴۹۶، خانه‌ی ستارگانی از نوع "هِوی متال" (heavy-metal) کیهانی است!!

ستارگانی که این خوشه‌ی گرد زیبا را ساخته‌اند، نسبت فلزهایشان بسیار بالاتر از ستارگان دیگر خوشه‌ها کرویست. در اخترشناسی، عنصرهای سنگین‌تر از هیدروژن و هلیم به عنوان فلز (metal) شناخته می‌شوند [کنایه‌ی هوی متال به همین دلیل است! -م].

تعداد انگشت‌شماری از این ستارگان پُرفلز (دارای فلزیگی بالا) از گونه‌ی ستارگان متغیر هستند، یعنی ستارگانی که نورشان در گذر زمان تغییر می‌کند. NGC ۶۴۹۶ دارای مجموعه‌ای از ستارگان متغیر بلند-دوره است، غول‌های تپنده‌ای که دوره‌ی افت و خیز نورشان می‌تواند به ۱۰۰۰ روز یا از آن هم بیشتر برسد، و همچنین شماری هم ستاره‌ی دوتایی گرفتیِ کوتاه-دوره دارد که با گذر ستاره‌ی همدمشان از جلوی آن، از نورشان کاسته می‌شود.

سرشت تغییرپذیر این ستارگان می‌تواند آگاهی‌های ارزشمندی درباره‌ی جرم، شعاع، درخشندگی، دما، همنهش، و فرگشت آنها برای اخترشناسان فراهم کرده و به آنان امکان بدهد اندازه‌گیری‌ها و سنجش‌هایی انجام دهند که با روش‌های دیگر، دشوار یا حتی ناشدنی باشد.

خوشه‌ی NGC ۶۴۹۶ در سال ۱۸۲۶ توسط اخترشناس اسکاتلندی، جیمز دانلوپ یافته شد. این خوشه با فاصله‌ی حدود ۳۵۰۰۰ سال نوری از زمین، در صورت فلکی جنوبی کژدم جای دارد.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
globular cluster - NGC 6496 - heavy-metal - star - metal - element - hydrogen - helium - variable star - pulsating - eclipsing binary - James Dunlop - constellation of Scorpius - The Scorpion

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه