ناهید از چشم فضاپیمای ژاپنی

چرا ناهید اینقدر با زمین تفاوت دارد؟
برای یافتن پاسخ این پرسش، ژاپنی‎ها در سال ۲۰۱۰ یک فضاپیمای روباتیک به نام آکاتسوکی را به فضا فرستادند که سال گذشته، پس از یک سرگردانی پنج ساله در فضای درونی سامانه‌ی خورشیدی به دلیل خطای محاسباتی، سرانجام توانست وارد مدار سیاره‌ی ناهید شود.
اگرچه اکنون دیگر مدت زمانی که در آغاز برای آکاتسوکی برنامه‌ریزی شده بود به پایان رسیده، ولی خودش و دستگاه‌هایش به اندازه‌ای خوب کار می‌کنند که دانشمندان ماموریت آغازینش را دوباره اجرا کرده‌اند.
در این تصویر که ماه گذشته توسط آکاتسوکی و در طیف فروسرخ گرفته شده، ساختارهای جوی شگفت‌انگیز بسیاری در سمت شب ناهید دیده می‌شود. نوار عمودی نارنجی رنگی که همان خط پایانگر (مرز میان شب و روز) سیاره است، بسیار پهن دیده می‌شود زیرا جو چگال ناهید، نور را به اندازه‌ی بسیاری پراکنده است.
آکاتسوکی که به نام "مدارگرد آب و هوای ناهید" هم شناخته می‌شود، دوربین‌ها و دستگاه‌هایی دارد که ناشناخته‌های این سیاره را بررسی خواهند کرد، از جمله این که آیا آتشفشان‌های آن هنوز فعالند؟ آیا آذرخش در جو چگال آن رخ می‌دهد؟ و چرا سرعت بادهای این سیاره از سرعت چرخش خود آن بسیار بیشتر است.

-------------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Venus - Earth - Japan - Akatsuki spacecraft - Solar System - infrared - terminator - Venus Climate Orbiter - planet - volcano - lightning - rotation speed

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه