نمای تلسکوپی از سه مهمانِ آسمان این شب‌ها

این تصویر در اندازه ی بزرگ‌تر
هر سه سیاره‌ای که این شب‌ها در آسمان شب می‌درخشند در این تصویر دیده می‌شود. این نماها در هفته‌ی گذشته از پشت تلسکوپ ۱ متری رصدخانه‌ی "پیک دو میدی" در کوه‌های پیرنه‌ی فرانسه گرفته شده‌اند.
نمای سمت چپ بهرام (مریخ) را نشان می‌دهد. سیاره‌ی سرخ که در ۳۰ می به پادیستان و نزدیک‌ترین فاصله از زمین رسید، اکنون بهترین چشم‌انداز یک دهه‌ی گذشته را از روی زمین دارد. در این عکس پُروضوح حتی ابرهای روی شمالگان بهرام (بالا) و آتشفشان‌های سر به فلک کشیده‌ نزدیک لبه‌ی سمت راستش نیز دیده می‌شوند.
نمای میانی از آنِ کیوان (زحل) است. این غول گازی حلقه‌دار امشب به پادیستان می‌رسد و در این نمای تلسکوپی حلقه‌های درخشانش و شکاف‌های درون آنها نیز آشکارا به چشم می‌خورند.
در نمای سمت راست هم مشتری را می بینیم. مشتری که این شب ها پس از غروب به بالاترین نقطه‌ی آسمان می‌رسد، در این نمای تلسکوپی نوارهایی از ابر که آن را راه‌راه کرده‌اند و همچنین لکه‌ی سرخ بزرگش به خوبی دیده می‌شود.
گفتن ندارد که با این نماهای نزدیک مشتری، به پیشواز ماه ژوییه و رسیدن فضاپیمای خورشیدی جونو به این غول فرمانروا، و دریافت عکس‌هایی که این فضاپیما با دوربین خود (جونوکَم، JunoCam) می گیرد خواهیم رفت.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
planet - Pic du Midi Observatory - Pyrenee - Earth - Red Planet - volcano - Saturn - opposition - rings - gaps - Jupiter - Great Red Spot - gas giant - solar-powered - Juno spacecraft - JunoCam

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه