جونو امروز عملیات جایگیری در مدار مشتری را آغاز می‌کند

حدود ساعت ۱۲:۱۵ امروز به وقت خاور آمریکا، گردانندگان ماموریت جونو بسته فرمانی با کد “ji4040” را به ژرفای فضا خواهند فرستاد تا فضاپیمای خورشیدی جونو در حالت خلبان خودکار قرار گیرد. سیگنال این فرمان چیزی نزدیک به ۴۸ دقیقه در راه خواهد بود تا فاصله‌ی ۸۶۰ میلیون کیلومتری میان "شبکه‌ی آنتن‌های فضای دوردست" در گلدستون کالیفرنیا و فضاپیمای جونو را بپیماید. گرچه بسته فرمان‌ ji4040 تنها یکی از چهار رشته فرمانی است که در این روز به فضاپیما فرستاده خواهد شد، ولی جایگاهی ویژه در قلب گروه ماموریت جونو دارد.

این ویدیو یک نمایش ۳۶۰ درجه است، با کلیک بر روی آن و کشیدن به هر چهار جهت می‌توانید از تماشای آن در ۳۶۰ درجه لذت ببرید. برای دیدن آن در گوشی خود نیاز به برنامه‌ی کاربردی (app) یوتیوب دارید.

اِد هرست، مدیر ماموریت جونو از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا می‌گوید: «Ji4040 فرمانی را در خود دارد که روند جایگیری در مدارِ مشتری را آغاز می‌کند. همین که جونو عملیات را آغاز کند -در مدت کمتر از یک ثانیه- داده‌های آغاز اجرای فرمان را به سوی ما خواهد فرستاد.»

جونو با دریافت این رشته فرمان، نرم‌افزار مناسب برای جابجایی پیکره‌ی خود که به اندازه‌ی یک زمین بسکتبال است را اجرا کرده و با روشن کردن پیشران‌هایش به مدت ۳۵ دقیقه، جایگیری در مدار مشتری که در روز ۴ ژوییه کامل می‌شود را آغاز خواهد کرد.

هرست می‌گوید: «پس از اجرای فرمان‌ها، جونو در حالت خلبان خودکار قرار می‌گیرد. ولی این به معنای آن نیست که به خانه برویم [دیگر کاری با فضاپیما نداشته باشیم]. ما فعالیت‌های آن را ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته زیر نظر می‌گیریم و این کار را تا مدتی پس از جایگیری در مدار ادامه خوهیم داد.»

همچنین امروز ناسا خبر آغاز یک همکاری با اَپل را اعلام کرد که باعث بهبود تلاش‌های این سازمان در آگاهی‌رسانی و برانگیختن مردم درباره‌ی ماموریت‌های کاوشگرانه‌ی بزرگی مانند ماموریت جونو خواهد شد. "مقصد: جونو" یک هم‌افزایی (سینرژی) میان دو دنیای به ظاهر جدا است: موسیقی مردم‌پسند و کاوش‌های میان‌سیاره‌ای. دستاوردهای این همکاری هنر خوانندگانی که با الهام از جونو و دیگر ماموریت‌های ناسا می‌خوانند، مانند برد پیزلی، کورین بیلی ری، GZA، جیم جیمز و لیدیا تیرل، QUIÑ، ترنت رزنر و اتیکس راس، ویزر و زویی را به نمایش همگانی خواهد گذاشت.
--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
ji4040 - solar-powered - Juno - autopilot - Deep Space Network Antenna - Jupiter - Ed Hirst - NASA - Jet Propulsion Laboratory - basketball court - Apple - Destination: Juno - popular music - interplanetary exploration - Brad Paisley - Corinne Bailey Rae - GZA - Jim James - Lydia Tyrell - QUIÑ - Trent Reznor - Atticus Ross - Weezer - Zoé

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه