چشم خدا به یک دنباله‌دار دوخته شده!

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
کم پیش می‌آید که دو جرم با این همه تفاوت کنار هم به تصویر کشیده شوند.
ولی چنین وضعیتی این روزها دارد رخ می‌دهد. این تصویر که از پیوند دو نوردهی هم‌زمان پدید آمده و دو روز پیش، از جزایر قناری اسپانیا گرفته شده، همین همسایگی گذرا را نشان می‌دهد.
پایین، سمت راست چارچوب، دنباله‌دار پان استارز (C/2013 X1) را می‌بینیم که با گیسویی سبز در بر گرفته شده و دُم یونی آبی‌فامش که به گونه‌ی شگفت‌انگیزی دو تکه است، با راستایی کج در چشم‌انداز کشیده شده. این گلوله برفی غول‌پیکر از زمان یافته شدنش در ۲۰۱۳ تاکنون دارد به سوی خورشید پیش می‌آید و نورش هر شب بیشتر و بیشتر می‌شود.
اگرچه دنباله‌دار پان استارز برای عکاسان نجومی و با نوردهی‌های بلند یک هدف زیبا است، ولی انتظار می‌رود تنها در ماه آینده، زمانی که به اوج درخشش خود برسد بتوان آن را با چشم نامسلح دید- هر چند به سختی.
در بالا، سمت چپ تصویر یک جرم زیبای دیگر به نام سحابی "چشم خدا" یا هلیکس با گازهای سرخ‌فامش را می‌بینیم. این سحابی با ۷۰۰ سال نوری فاصله از زمین، نه تنها بسیار از دنباله دار دورتر است، بلکه بر خلاف دنباله‌دار انتظار می‌رود تا هزاران سال دیگر همین نما و ظاهر را نیز حفظ کند.
سحابی چشم خدا با پهنای ۳ سال نوری، نزدیک ترین سحابی سیاره ای (یا سیاره نما) به زمین است و در راستای صورت فلکی دَلو دیده می شود.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Canary Islands - coma - ion tail - Comet C/2013 X1 - PanSTARRS - Sun - unaided eye - Helix Nebula

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه