یک میدان پرستاره و رنگارنگ

این تصویر در دو اندازه‌ی دیگر: بزرگ- بزرگ‌تر (۴.۴ مگابایت)
این میدان دید رنگارنگ و پرستاره از کهکشان راه شیری زمانی به تصویر کشیده شد که تلسکوپ فضایی هابل ناسا دوربینش را رو به صورت فلکی کمان (قوس) گرفته بود. ستارگان آبی‌فامی در گوشه و کنار تصویر و بر زمینه‌ای از ستارگان سرخ‌فام به چشم می‌خورند. این ستارگان آبی به احتمال بسیار به طور هم‌زمان و از رُمبش یک ابر مولکولی پدید آمده‌اند [بنابراین با هم یک خوشه‌ی باز را ساخته‌اند- م].

رنگ رخساره‌ی یک ستاره می‌تواند خبر از سِرّ درونش بدهد. فام‌های سرخ نشانگر ستارگانی بسیار خنک‌تر از خورشیدند، بنابراین یا خورشیدهایی هستند که در گام‌های پایان زندگی به سر می‌برند، یا بسیار کم‌جرم‌تر از خورشیدند. این ستارگان کم‌جرم‌تر به نام کوتوله‌های سرخ شناخته می‌شوند و گمان می‌رود رایج‌ترین گونه از ستارگان در راه شیری باشند. به همین روال، ستارگان آبی هم ستارگانی داغ‌تر از خورشیدند که یا از آن جوان‌ترند یا چند برابر پرجرم‌تر.

جرم یک ستاره سرنوشت آن را رقم می‌زند. ستارگان پرجرم‌تر سوخت هسته‌ای خود را با درخشش بسیار، و به سرعت به پایان می‌رسانند و بنابراین عمر کوتاهی دارند، تنها چند ده میلیون سال. ستارگانی مانند خورشید به طور معمول زندگی چندان پرجنب و جوشی ندارند و بیشتر عمر می‌کنند، تا حدود ده میلیارد سال. از آن سو، ستارگان کوچک‌تر هسته‌ی خود را به کُندی و با آرامش می‌سوزانند و پیش‌بینی می‌شود زندگیشان تا چند تریلیون سال ادامه یابد، بسیار فراتر از سن کنونی جهان هستی.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
star - Milky Way galaxy - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - constellation of Sagittarius - The Archer - molecular cloud - Sun - red dwarf

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه