تصویر باشکوه نیوهورایزنز از ابرهای مشتری

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
فضاپیمای نیوهورایزنز در راه سفرش به سوی پلوتو عکس‌های خیره‌کننده‌ای هم از سیاره‌ی مشتری گرفت.
مشتری که به داشتن یک لکه‌ی سرخ بزرگ آوازه دارد، به خاطر نوارهای منظم و افقی ابرهایش که حتی از پشت تلسکوپ‌های کوچک نیز پیداست شناخته شده. در این عکس که نیوهورایزنز در سال ۲۰۰۷، از نزدیک خط پایانگر (مرز شب و روز) مشتری گرفته، گونه‌گونی گسترده‌ی ساختارهای ابری این غول گازی دیده می‌شود.
در انتهای سمت چپ، نزدیک ترین ابرها به قطب جنوب مشتری را می‌بینیم. در این نقطه، گرداب‌ها و چرخه‌های پُرآشوب در ناحیه‌ای تیره به نام "کمربند" که به دور سیاره حلقه زده به چشم می‌خورند. حتی در ناحیه‌های رنگ روشن، ساختارهایی شگرف و هراس‌انگیز دیده می شود که الگوهای موجی پیچیده‌ای آنها را تکمیل کرده‌اند. انرژی‌ای که به پیدایش این موج‌ها انجامیده بی‌شک از زیر آنها می‌آید.
فضاپیمای نیوهورایزنز که در میان همه‌ی کاوشگرهای فضایی تاکنون بیشترین سرعت پرتاب را داشت، در سال ۲۰۱۵ ماموریت اصلی خود، یعنی گذشتن از کنار پلوتو را پیروزمندانه انجام داد و اکنون دارد مسیرش رو به بیرون برای گذشتن از کنار یکی دیگر از اجرام کمربند کویپر به نام 2014 MU69 در سال ۲۰۱۹ را ادامه می‌دهد.
البته پیش از آن و در آینده‌ی بسیار نزدیک رویارویی دیگری انجام می‌شود که فضادوستان با هیجان چشم‌انتظارش هستند: رسیدن فضاپیمای جونو به مشتری در دوشنبه‌ی آینده.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
New Horizons - Jupiter - Pluto - Great Red Spot - cloud band - terminator - Jovian giant - South Pole - whirlpool - belt - zone - Kuiper belt - 2014 MU69 - Juno

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه