برشی از حلقه‎های کیوان

در این تصویر، تیتان که نیمکره‌ی شمالی‌اش غرق در نور خورشیدِ اواخر بهار است را بر فراز حلقه‌های سیاره‌ی مادر، کیوان (زحل) می‌بینیم.

در نگاه نخست به نظر می‌رسد شکافی میان سیاره و حلقه‌ها وجود دارد ولی در حقیقت شکافی و بریدگی‌ای در کار نیست و این سایه‌ی خود کیوان است که برحلقه‌ها افتاده و بخشی از آن را پنهان کرده. در بیشتر روزهای سال بلند کیوان، سایه‌ی آن تا بیرون از حلقه‌ی A هم گسترده می‌شود. ولی اکنون که داریم به سرعت به انقلاب تابستانی کیوان نزدیک می‌شویم، خورشید در آسمان این سیاره بالاتر آمده و سایه‌اش کوتاه‌تر شده؛ به گونه‌ای که تنها توانسته بخشی از حلقه‌ی A را بپوشاند.

دیدگاه این عکس رو به سمت روشن حلقه‌ها و حدود ۳ درجه بالای صفحه‌ی آنهاست. عکس در نور سرخ و با دوربین زاویه-گسترده‌ی فضاپیمای کاسینی در روز ۲۶ ژانویه‌ی ۲۰۱۶ گرفته شده.

به هنگام گرفته شدن عکس، فاصله‌ی فضاپیما از تیتان حدود ۲.۹ میلیون کیلومتر، و زاویه‌ی خورشید-تیتان-فضاپیما (زاویه‌ی گام) هم برابر با ۸۴ درجه بود. هر پیکسل تصویر هم‌ارز ۱۷۶ کیلومتر روی تیتان است.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Titan - Saturn - rings - planet - A ring - solstice - Sun - ring plan - NASA - Cassini spacecraft - wide-angle camera - or phase angle

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه