قطره‌ای در اقیانوس توفان‌ها

این تصویر در اندازه‌ی کمی کامل‌تر
پنجاه سال پیش کاوشگر Surveyor 1 (سوروِیِر ۱) به ماه رسید. این کاوشگر که روز ۳۰ می ۱۹۶۶ پرتاب شده بود، در ۲ ژوئن ۱۹۶۶، زمانی که ماه در گام کامل بود بر سطح آن در اقیانوس توفان‌ها فرود آمد. سورویر ۱ نخستین فضاپیمای آمریکایی بود که فرودی نرم (مهار شده) بر سطح دنیایی بیگانه انجام داد.
هر هفت ماموریت نخستین سورویر، هدفشان بررسی و آزمودن سطح ماه برای ماموریت آپولو در آینده بود.
سورویر ۱ تا پیش از فرارسیدنِ شبِ ماه در ۱۴ ژوئن، بیش از ۱۰ هزار عکس گرفت و به زمین فرستاد، و تا پیش از آغاز دومین شب ماه در ۱۳ ژوییه، این شمار را به ۱۱۰۰۰ رساند. سورویر ۱ تا ۷ ژانویه‌ی ۱۹۶۷ به گسیل پیام از سطح ماه ادامه داد.
در این عکس که سال ۲۰۰۹ توسط مدارگرد شناسایی ماه (LRO) گرفته شده، نخستین کاوشگر سورویر را می‌بینیم که هنوز در همان جایی که فرود آمده بود نشسته و مانند نقطه‌ای در اقیانوس توفان‌ها به نظر می‌رسد.
در زمان عکس گرفتن، خورشید با زاویه‌ای کم از افق باختری ماه بر سطح آن می‌تابید و از همین رو این کاوشگر که بلندی‌اش ۳.۳ متر است، در این بعد از ظهر ماه، سایه‌ای به درازای نزدیک به ۱۵ متر بر سطح آن انداخته.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Surveyor 1 - Moon - full phase - soft landing - Apollo - Lunar Reconnaissance Orbiter - Oceanus Procellarum - Ocean of Storms - Sun

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه