پوشش طلایی یک نوزاد کیهانی

* این ستاره‌ی جوان کم کم دارد خود را نشان می‌دهد. مانند جوجه ای که با نوک زدن، پوسته‌ی دورش را می‌شکند و سر از تخم در می‌آورد، این نوزاد کیهانی هم دارد به سختی راهش را به جهان بیرون باز می‌کند.

این پوشش طلایی یک جرم ستاره‌ای جوان به نام IRAS 14568-6304 را در خود پنهان کرده. IRAS 14568-6304 به کمک گازهایی که با سرعت‌های زِبَرصوتی به بیرون می دمد، سرانجام شکافی در این پوشش پدید آورده و خود را به جهان پیرامون نشان خواهد داد. [۱]
این تصویر در اندازه ی بسیار بزرگتر (۳.۶۱ مگ)
ستارگان در ژرفای ابرهای چگال گاز و غبار به دنیا می‌آیند. این ابر ویژه به نام مجموعه‌ی ابر مولکولی دوپرگار شناخته می‌شود. فاصله‌ی آن از زمین ۲۲۸۰ سال نوریست و پهنه‌ای به اندازه‌ی ۱۸۰ سال نوری را می‌پوشاند. اگر چشمان ما می‌توانست تابش کم‌جان فروسرخی که ازگازهای درون ابر می‌تابد را ببیند، پهنه‌ای بیش از ۷ برابر قرص کامل ماه را در آسمان می‌پوشاند. گازهای درون این ابر برای ساختن ۲۵۰ هزار ستاره مانند خورشید بسنده می‌کند.

ستاره‌ی IRAS 14568-6304 به کمک ماهواره‌ی نجومی فروسرخ (ایراس) یافته شد. این ماهواره در سال ۱۹۸۳ با همکاری آمریکا، بریتانیا و هلند و با هدف انجام نخستین پیمایش فروسرخِ سرتاسر آسمان به فضا پرتاب شده بود.

این عکس توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده و یک همگذاری از تنها دو طول موج است: نور دیدنی (رنگ آبی) و فروسرخ (نارنجی طلایی). نوار تیره‌ی بزرگی که در میانه‌ی تصویر دیده می‌شود ابر مولکولی دوپرگار است و چنانچه می‌بینید، به اندازه‌ای چگال است که جلوی نور ستارگان پس‌زمینه را گرفته.

این تیرگی در طول موج‌های بلندترِ فروسرخ پر از ستارگانِ نقطه-مانند است که همگی در دل ابر مولکولی غنوده‌اند و سرانجام روزی پیله‌ی خود را شکافته و نمایان خواهند شد، همان کاری که IRAS 14568-6304 دارد می کند..

در واقع IRAS 14568-6304 تنها یکی از اعضای لانه‌ای از ستارگان جوان در این بخش از دوپرگار است که هر یک در حال تولید فواره‌هایی هستند. این ستارگان با هم یکی از درخشان‌ترین، پرجرم‌ترین و پرانرژی‌ترین برون‌ریزی‌هایی که تاکنون دیده شده را ساخته‌اند. آنها در آینده یک ابرِ ستاره‌ای زیبا و درخشان را پدید خواهند آورد.

---------------------------------------------------
یادداشت:
۱] زِبَرصوت به سرعتی گفته می‌شود که از سرعت صوت (۳۴۳ متر بر ثانیه) بیشتر باشد. یکای زِبَرصوت «ماخ» است. (منبع: ویکیپدیا)

در همین زمینه: * این ستارگان کجا رفته اند؟ 
-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
star - hatchling pecking - IRAS 14568-6304 - supersonic - Circinus molecular cloud complex - infrared - full Moon - Sun - Infrared Astronomical Satellite - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - wavelength - optical light - At longer infrared wavelengths - Circinus - jet

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه