زاهد گوشه‌نشین اسرارآمیز

این تصویر در دو اندازه‌ی دیگر: بزرگ- بزرگ‌تر (۵.۵ مگابایت)
ستارگانی که در جای جای میدان این تصویر دیده می‌شوند از آن کهکشانی به نام UGC ۴۸۷۹ هستند. UGC ۴۸۷۹ یک کهکشان کوتوله‌ی نامنظم است- گونه‌ای از کهکشان‌ها که چنان که از نامشان بر می‌آید، کمی کوچک‌تر و کم‌جرم‌تر از همتایان کیهانی خود هستند.، بدون داشتن مارپیچ‌های شکوهمند کهکشان‌های مارپیچی یا یکپارچگی کهکشان‌های بیضیگون.

کهکشان کوتوله‌ی UGC ۴۸۷۹ بسیار هم تنها و منزوی است. فاصله‌ی میان آن و نزدیک‌ترین همسایه‌اش، کهکشان "شیر آ" (Leo A) حدود ۲.۳ میلیون سال نوریست، یعنی تقریبا به اندازه‌ی فاصله‌ی کهکشان‌‎های راه شیری و زن برزنجیر (آندرومدا). هر دوی این کهکشان‌ها عضو گروه محلی خودمانند.

دورافتادگی این کهکشان به این معناست که با هیچ یک از کهکشان‌های پیرامونش برهم‌کنشی نداشته و بنابراین می‌تواند یک آزمایشگاه آرمانی برای بررسی فرآیند ستاره‌زایی بدون تاثیر برهم‌کنش با کهکشان‌های دیگر باشد. اخترشناسان در بررسی UGC ۴۸۷۹ به وجود سه دوره‌ی ستاره‌زایی در تاریخ اسرارآمیز آن پی برده‌اند: نخست در ۴ میلیارد سالِ آغازین پس از مهبانگ مقادیر چشمگیری از ستاره‌زایی در این کهکشان روی داد. به دنبال این ۴ میلیارد سال، یک دوره‌ی شگفت‌آورِ ۹ میلیارد ساله با رکود ستاره‌زایی آمد و این دوره هم یک میلیارد سال پیش با برافروخته شدن دوباره‌ی آتش ستاره‌زایی‌ها در آن به پایان رسید. 

ولی علت این رفتار هنوز ناشناخته است و کهکشانِ تنهای UGC ۴۸۷۹ نمونه‌ای غنی و پرمایه برای اخترشناسانیست که به دنبال حل رازهای پیچیده‌ی تولد ستارگان در کیهانند.


--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
star - galaxy - UGC 4879 - irregular dwarf galaxy - spiral - elliptical - Leo A - Andromeda Galaxy - Milky Way - star formation - Big Bang - reignition - starbirth

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه