کهکشانی که به دانشمندان در بررسی نرخ گسترش کیهان کمک کرد

این نوشته مربوط به این پست است:
----------------------------------------------
کهکشان UGC ۹۳۹۱- دایره‌های سرخ نشانگر ستارگان قیفاووسی هستند و ضربدر آبی هم جای یک ابرنواختر گونه‌ی Ia را نشان می‌دهد. اندازه‌ی بزرگ‌تر
این کهکشان مارپیچی چه چیزی می‌تواند درباره‌ی نرخ گسترش کیهان به ما بگوید؟

شاید خیلی چیزها! زیرا این کهکشان با نام UGC ۹۳۹۱ نه تنها چندین ستاره‌ی متغیر قیفاووسی دارد (دایره‌های سرخ)، بلکه یک ابرنواختر گونه‌ی Ia هم به تازگی در آن رخ داده (ضربدر آبی). هر دوی این گونه اجرام دارای درخشندگی‌هایی استاندارد هستند با این تفاوت که ابرنواخترها را از فاصله‌های به نسبت دورتری می‌توان دید. بنابراین، این کهکشان جرمی بااهمیت است زیرا به کمک آن می‌توانیم میان فاصله‌های نزدیک و بخش‌های دوردست کیهان یک واسنجی انجام دهیم.

بررسی تازه‌ای که روی داده‌های تلسکوپ فضایی هابل روی UGC ۹۳۹۱ و چندین کهکشان دیگر انجام شده به گونه‌ی نامنتظره‌ای نشان داده که سرعت دور شدن قیفاووسی‌ها و ابرنواخترها از یکدیگر در اثر گسترش کیهان، کمی بیش از سرعتی است که از روی مسیرِ دیده شده‌ی این گسترش از اندکی پس از مهبانگ پیش‌بینی شده. خود کهکشان UGC ۹۳۹۱ حدود ۱۳۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.

با توجه به این که مدل کیهان‌شناسی سازگار (تطبیقی) که فرگشت کیهان آغزین را توصیف می‌کند تاکنون موفقیت‌های بسیاری به دست آورده، اکنون اخترشناسان دارند به شدت دلیل این ناهمخوانی را بررسی می‌کنند.
کهکشان UGC ۹۳۹۱- اندازه‌ی بزرگ‌تر
تاکنون طیف گسترده‌ای از نظریه‌‌ها در این باره ارایه شده؛ از نظریه‌های هیجانی مانند افزودن اجزایی شگفت‌انگیز به کیهان، مانند تابش تاریک و گونه‌ای انرژی تاریک (phantom energy) گرفته تا نظریه‌های معمولی مانند خطاهای آماری و دست کم گرفته شدن منابع ناهنجاری‌های سیستماتیک.

دانشمندان اکنون سرگرم برنامه‌ریزی برای رصدهای بیشماری در آینده هستند که می توانند به گشوده شدن این راز کمک کنند.

-------------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
galaxy - expansion rate - UGC 9391 - Cepheid variable star - Type Ia supernova - spiral - Hubble - concordance cosmology - phantom energy - dark radiation - statistical fluke

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه