یک "گرند کنیون" غول‌پیکر روی شارون، ماه پلوتو

* شارون، بزرگ‌ترین ماه پلوتو دارای یک سامانه‌ی دره‌ایست که بسیار کشیده‌تر و ژرف‌تر از "گرند کنیون" روی زمین است.

در سمت چپ این تصویر نمایی سرتاسری از شارون را می‌بینیم و در چارچوب پیوست سمت راست هم یک بزرگنمایی از لبه‌ی خاوری آن. این عکس توسط فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا در ۱۴ ژوییه‌ی ۲۰۱۵، چند ساعت پیش از رسیدن به نزدیک‌ترین فاصله‌ی شارون گرفته شده.
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
یک دره‌ی ژرف که به نام شکافه‌ی آرگو (Argo Chasma) شناخته شده سطح نزدیک لبه را خراشیده است. درازای این بخشِ تصویر به حدود ۳۰۰ کیلومتر می‌رسد. تا جایی که دانشمندان نیوهورایزنز می‌توانند بگویند، درازای کل این دره نزدیک به ۷۰۰ کیلومتر است- برای مقایسه، گرند کنیون در آریزونای آمریکا تنها ۴۵۰ کیلومتر درازا دارد.

بلندترین دیواره در سامانه‌ی خورشیدی:
دیواره‌ی ورونا بر روی میراندا، ماه اورانوس.
این عکس را فضاپیمای وویجر ۲ گرفته.
خواندید: * ژرف‌ترین پرتگاه سامانه‌ی خورشیدی

این ژرف‌دره (کنیون) از این زاویه از لبه دیده می‌شود و ژرفای انتهای شمالی‌اش را به سادگی می‌توان سنجید. دانشمندان ناسا از روی این عکس و عکس‌های دیگری که پیرامون همان ساعت گرفته شده‌ برآورد می‌کنند ژرفای شکافه‌ی آرگو به ۹ کیلومتر برسد، یعنی بیش از ۵ برابر ژرفای گرند کنیون. 

به نظر می‌رسد جاهایی از لبه‌ی آن دیواره‌هایی با شیب تند به بلندی چند کیلومتر پدید آمده که می‌تواند برای به دست آوردن عنوان بلندترین رویه‌ی (وجه) دیواره در سامانه‌ی خورشیدی با "دیواره‌ی ورونا" (Verona Rupes) روی میراندا، ماه اورانوس به بلندی دستکم ۵ کیلومتر هماوردی کند.

این عکس توسط دوربین شناسایی برد بلند نیوهورایزنز (لوری، LORRI) و با وضوح ۲.۳۳ کیلومتر در پیکسل گرفته شده. نیوهورایزنز این عکس را از فاصله‌ی ۴۶۶۰۰۰ کیلومتری، و ۹ ساعت و ۲۲ دقیقه پیش از رسیدن به نزدیک‌ترین فاصله‌ی شارون در ۱۴ ژوییه ی ۲۰۱۵ گرفت.


-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Pluto - moon - Charon - canyon - Grand Canyon - NASA - New Horizons - Argo Chasma - Arizona - edge-on - cliff - Verona Rupes - Uranus - Miranda - solar system - Long Range Reconnaissance Imager - LORRI

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه