دستگاه‌های جونو کم کم روشن می‌شوند


اگر ویدیو را نتوانستید ببینید، تصویر پویای (gif) آن را در این پیوند ببینید

مهندسان و دانشمندان ماموریت جونوی ناسا این روزها به شدت سرگرم آماده‌سازی این فضاپیما برای انجام عملیات پیرامون بزرگ‌ترین سیاره‌ی سامانه‌ی خورشیدی هستند. جونو در روز دوشنبه ۴ ژوییه، با روشن کردن پیشران خود به مدت ۳۵ دقیقه پیروزمندانه وارد مدار مشتری شد. خبر کامل شدن این عملیات در ساعت ۸:۵۳ شب به وقت اقیانوس آرام به زمین رسید.

چنان چه برنامه‌ریزی شده بود، فضاپیمای جونو در ۵ ژوییه از حالت خلبان خودکار بیرون آمد و در ۶ ژوییه پنج دستگاه از ابزارهای علمی خود را به کار انداخت. بر پایه‌ی برنامه بقیه‌ی ابزارهای علمی فضاپیما هم تا پیش از پایان ماه روشن خواهند شد. ابزارهای علمی جونو از چند روز پیش از جایگیری آن در مدار مشتری خاموش شده بودند. [خواندید: * جونو امروز عملیات جایگیری در مدار مشتری را آغاز می‌کند]

گروه جونو برای ۱۳ ژوییه یک مانور تصحیح مداری کوتاه را برنامه‌ریزی کرده‌اند تا مدار آن به گرد مشتری را اصلاح کنند.

ریک نیباکن، مدیر پروژه‌ی جونو در آزمایشگاه‌‌ پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا می‌گوید: «ما پیش از پرتاب جونو به فضا در ۵ سال پیش یک تاریخ و زمان را برای عملیات جایگیری در مدار برنامه‌ریزی کرده بودیم که گروهمان به موقع آن را انجام دادند. ما در مدار برنامه‌ریزی شده‌ی ۵۳.۴ روزه هستیم. اکنون تمرکزمان روی آماده‌سازی برای چهارمین و آخرین دور اصلی روشن کردن پیشران است که در روز ۱۹ اکتبر ما را وارد مدار علمی ۱۴ روزه‌ خواهد کرد.»

دفعه‌ی بعد که جونو از کنار مشتری می‌گذرد روز ۲۷ اوت خواهد بود. انتظار می‌رود جونو در این گذر مقداری داده‌ی علمی آغازین را گردآوری کند.

اسکات بولتون، پژوهشگر اصلی جونو از بنیاد پژوهشی جنوب باختر در سان آنتونیو می‌گوید: «ما ناچار بودیم برای اطمینان از جایگیری پیرزمندانه‌ی جونو در مدار در روز ۴ ژوییه، همه‌ی دستگاه‌های علمی زیبای آن را خاموش کنیم. ولی دفعه‌ی بعد چشم و گوشمان را باز نگه خواهیم داشت [دستگاه‌ها را خاموش نخواهیم کرد]. در حدود روز ۱ سپتامبر، اطلاعاتی درباره‌ی یافته‌هایمان برای همگان منتشر خواهد شد.»

فضاپیمای جونو در روز ۵ اوت ۲۰۱۱ از کیپ کاناورال فلوریدا راهی سفر ۵ ساله‌اش شد.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - Juno - Jupiter - planetary inhabitant - solar system - Earth - trajectory - Rick Nybakken - Jet Propulsion Laboratory - planet - Scott Bolton - Southwest Research Institute - San Antonio - Cape Canaveral - Florida

منبع: nasa

2 دیدگاه شما:

Davood Ramezani

درود
با تشکر از زحمات بسیار شما
ای داد بیداد
باید تا سپتامبر صبر کنیم؟
من فکر کردم حد اقل چندتا عکس از ماه های گالیله ای توی مسیرش بگیره و بفرسته
ناامیدم کرد این جی پی ال!

یک ستاره در هفت آسمان

درود جناب رمضانی
راستش من خودم هم باور نمی کنم که از هیچ یک از ماه ها عکس نگیره. احتمالا می گیره ولی داده‌هایی که قراره از خود مشتری ثبت کنه، فقط تو بخشی از مدار که به سیاره نزدیکه گردآوری میشن.
امیدوارم اینطور باشه

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه