کوتوله خیره‌سر کیهانی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
توده‌ ستاره‌ای که در سمت راست میانه‌ی این تصویرِ تلسکوپ فضایی هابل ناسا دیده می‌شود یک کهکشان کوتوله‌ی نامنظم به نام LEDA 677373 است که ۱۴ میلیون سال نوری دورتر از زمین، در صورت فلکی قنطورس جای دارد.

کهکشان‌های کوتوله مجموعه‌هایی کوچک و کم‌نور از گاز و ستاره‌اند. ویژگی‌های گونه‌گون این کهکشان‌ها آنها را به اجرامی فریبنده برای اخترشناسان تبدیل کرده‌، ولی به دلیل کوچکیشان، تنها آنهایی را می‌توان بررسی کرد که در فاصله‌ی نزدیک به ما جای دارند، درون گروه محلی. LEDA 677373 یکی از همین موارد است.

این کهکشان کوتوله‌ی ویژه مقادیر فراوانی گاز دارد که می‌تواند آنها را برای ساختن ستارگان تازه به کار ببرد، با این حال سرسختانه از این کار امتناع می‌ورزد! دانشمندان برای پی بردن به چراییِ این خیره‌سری، با کمک تلسکوپ فضایی هابل عکس‌هایی از تک‌ستارگان آن در طول موج‌های گوناگون گرفتند؛ این روشی‌ست که برای اندازه‌گیری سن ستارگان به کار می‌رود. تصاویر هابل نشان دادند که این کهکشان چیزی میان ۴ تا ۶ میلیارد سال از عمرش می‌گذرد- یعنی زمان بسیاری برای ساختن ستاره داشته است. پس چرا این کار را انجام نداده؟

اخترشناسان پاسخ این پرسش را یافته‌اند: LEDA 677373 خیره‌سر و لجباز نیست، او قربانی یک جنایت کیهانی شده. یک کهکشان مارپیچی غول پیکر به نام ام۸۳ (فرفره‌ی جنوبی) که در نزدیکی آنست دارد گازهای این کوتوله‌ی بینوا را می‌دزد و این چیزیست که جلوی ستاره‌زایی‌های آن را گرفته.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - ESA - Hubble Space Telescope - dwarf galaxy - LEDA 677373 - star - Local Group - wavelength - spiral galaxy - Messier 83

منبع: spacetelescope

3 دیدگاه شما:

ناشناس

سلام
فاصله این کهکشان کوتوتوله با کهکشان ام 83 چ میزان است؟

ناشناس

اندازه این کهکشان حدودا چند سال نوری است ؟

یک ستاره در هفت آسمان

گستردگیش حدود 1430 سال نوریه

ولی فاصله‌اش از ام83 رو جایی ندیدم که نوشته باشه

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه