تیری در افق

آیا تاکنون توانسته‌اید سیاره‌ی تیر (به عربی: عطارد) را ببینید؟
از آنجایی که مدار سیاره‌ی تیر بسیار به خورشید نزدیک است، هرگز در آسمان زمین چندان از خورشید دور نمی‌شود.
تیر اگر در مدارش عقب‌تر از خورشید باشد آن را تنها در زمان کوتاهی پس از غروب آفتاب و در فاصله‌ی کمی از افق باختری می توانیم ببینیم. و اگر در مدارش جلوتر از خورشید باشد، تنها اندکی پیش از طلوع آفتاب نزدیک افق خاوری دیده می‌شود.
بنابراین در زمان‌های معینی از سال، رصدگران آگاه با کمی اراده می‌توانند در جاهایی که افقی پاکیزه و بی‌ابر دارند، این سیاره را پیدا کنند.
این تصویر دستاورد یک عکاس بسیار بااراده است که با دنبال کردن سیاره‌ی تیر و عکس گرفتن پی در پی از آن در ماه مارس سال ۲۰۰۰، توانسته مسیر جابجایی تیر در آن یک ماه را نشان دهد.
همه‌ی عکس‌ها از یک نقطه در اسپانیا، و زمانی که خورشید ۱۰ درجه زیر افق بود گرفته شدند. سپس به شیوه‌ی دیجیتالی روی هم گذاشته شدند و در پایان به زیباترین غروب از میان همه‌ی آنها افزوده شدند.
این روزها تیر را می شود پس از غروب آفتاب در افق باختری مشاهده کرد که روز به روز دارد در آسمان بالاتر می‌آید، و این شب‌ها هم بسیار نزدیک به سیاره‌ی تابناک ناهید دیده می‌شود.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Mercury - planet - Sun - Earth - sunset - digital manipulation - Spain - Venus

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

ناشناس

متاسفانه من نمیتونم هیچ کدوم از چیزهایی رو که گفتید ببینم . من در یک منزل ویلایی که از سه طرف توسط آپارتمانهای چندین طبقه احاطه شده زندگی میکنم . آخرین باری که سیاره زهره رو دیدم مربوط به عید 3 سال بود که نزدیکای غروب و در مسافرت دیدمش . سیاره عطارد رو هم که مطمئن نیستم تا به اکنون دیدم یا نه.
پایدار باشید

یک ستاره در هفت آسمان

راستش خود من هم نمی تونم تیر رو ببینم که بیشترش به خاطر آلودگی نور و آلودگی هواست

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه