آسمان زیبای جزیره کرت

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این نمای تله فوتوی زیبای پیوندی به گستردگی چندین سال نوری، یک چشم‌انداز شبانه‌ی معمولی است که در شب ۱۵ می از جزیره‌ی کرت یونان به تصویر کشیده شده. [عدسی‌های تله فوتو به دلیل توان کانونی شدن در فاصله‌های دور، تقریبا نمایی تلسکوپی پدید می‌آورند- م]
چشم‌انداز رو به جنوب است و از همگذاری سه نما با نوردهی‌های گوناگون درست شده و به همین دلیل هم توانسته ستارگان آسمان را در خود ثبت کند و هم یک پیش‌زمینه‌ی ثابت را. گستردگی میدان دیدِ درون این چارچوب ۱۰ در ۱۲ درجه است.
ماه که در گام گوژ فزاینده (هلال سه چهارم، رو به پُر شدن) است ساختمان کلیسا و زمینه‌ی کوهستانی زیرش را روشن کرده.
بر فراز چشم‌انداز و در فاصله‌ی ۱۸۰۰۰ سال نوری، خوشه‌ی ستاره‌ای کروی و غول‌پیکر اُمگا قنطورس یا امگا سنتوری (NGC ۵۱۳۹) را می‌بینیم که نمای زیبایش در این شب پرستاره، بینندگان را به تماشای آن از پشت دوربین دوچشمی بر می‌انگیخت. نزدیک بالای چارچوب هم کهکشان فعال "قنطورس آ" (NGC ۵۱۲۸) در فاصله‌ی ۱۱ میلیون سال نوری را می‌بینیم.
در صورت فلکی جنوبی و پهناور قنطورس، کهکشان مارپیچی لبه‌نمای NGC ۴۹۴۵ که تا حدی هم‌اندازه‌ی‌ کهکشان خودمانست نیز دیده می‌شود. این کهکشان با فاصله‌ی ۱۳ میلیون سال نوری از زمین، درست بالای افق در سمت راست دیده می‌شود.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
telephoto - Crete -star - waxing gibbous - globular star cluster - Omega Centauri - NGC 5139 - binoculars - Active galaxy - Centaurus A - NGC 5128 - constellation Centaurus - Milky Way - edge on - spiral galaxy - NGC 4945

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه