آسمان تاریک یک فلات بلند

عکس از: بابک تفرشی
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

کهکشان راه شیری در این شب سرد و بی‌ابرِ فلات بلند altiplano که ۴۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریاست به شدت می‌درخشد.
این چشم‌انداز گسترده از پیوند نماهایی درست شده که زیر آسمان تاریک و بدون آلودگی نوریِ بلندی‌های شمال شیلی، نزدیک سان پدرو دِ آتاکاما گرفته شدند. یک رودخانه که روشنایی کهکشان را بازتابانده در پیش‌زمینه، و ستیغ یک آتشفشان هم در افق دوردست به چشم می‌خورد.
نوار روشن "نور برجگاهی" (نور دایره‌البروجی)* که در راستای صفحه‌ی برجگاهی سامانه‌ی خورشیدی از افق سمت راست بالا آمده، تا سمت چپ، بالاتر از کهکشان کشیده شده.
این عکس در اواخر ماه آوریل گرفته شده و سیاره‌های تابناک بهرام (مریخ)، کیوان (زحل)، و ستاره‌ی پرنور کژدم‌دل (قلب عقرب) با هم یک سه گوش درخشان، در جایی از آسمان که برجگاه و مرکز کهکشان به هم رسیده‌اند ساخته‌اند. سمت چپ این سه گوش، سحابی گسیلشی بزرگ و بنفش-سرخ شارپلس ۲۷-۲ دیده می‌شود. این سحابی با قطر زاویه‌ای بیش از ۲۰ برابر قطر ماه، ستاره‌ی زتا-مارافسای را در میان گرفته‌است.

* اتفاقی نیست که سیاره ها و نور برجگاهی روی یک خط دیده می شوند زیرا این روشنایی از پراکنش نور خورشید توسط ذرات غباری درست می شود که در فضای سامانه ی خورشیدی وجود دارد و از قرص گرد و غبار پیش‌سیاره ای به جا مانده، همان قرصی که سیاره ها از دلش ساخته شده بودند و از همین رو همه ی سیاره ها تقریبا در صفحه ی آن به گرد خورشید می چرخند. و از آنجا که نور برجگاهی هم در همین صفحه پدید می آید، از چشم ما همگی با هم در یک راستا دیده می شوند.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Babak Tafreshi - Milky Way - altiplano - volcanic peak - panorama - Chilean highland - San Pedro de Atacam - Solar System - ecliptic plane - Zodiacal light - Mars - Saturn - Antares - emission nebula - Sharpless 2-27 - Moon - diameters - star - Zeta Ophiuchi

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه