پرتاب و فرود موشک فالکون ۹ در یک تصویر

ین تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
اندکی پس از نیمه‌شب ۱۸ ژوییه، موشک فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس از مجموعه‌ی پرتاب ۴۰ در پایگاه نیروی هوایی دماغه‌ی کاناورال در فلوریدا پرتاب شد. حدود ۹ دقیقه بعد، مرحله‌ی (بخش) نخستِ این موشک به زمین بازگشت.
در این عکس که با یک بار نوردهیِ بلند از ساحل "جتی پارک" گرفته شده، کمان پرتاب موشک و رد فرود آن در چند مایل دورتر دیده می‌شود.
کمان درخشان این موشک با نور موتور مرحله‌ی یک آن آغاز می‌شود. در بالای این کمان، مرحله‌ی یک موشک از مرحله‌ی دوی آن جدا شده، مرحله‌ی دو به پیشروی ادامه می‌دهد و مرحله‌ی یک به زمین باز می‌گردد.
مرحله‌ی یک برای بازگشت به زمین نیاز به روشن شدنِ دوباره‌ی موتور دارد. در واقع خط راست کوتاهی که می‌بینید همین را نشان می‌دهد و تنها به دلیل ژرفانمایی (پرسپکتیو) است که در تصویر، بالاتر از کمان دیده می شود. رد پرنور پایینی هم مسیر پایین آمدن مرحله‌ی یک موشک را نشان می‌دهد که با کاستن از سرعت خود، به آرامی در پایگاه Landing Zone 1، چند کیلومتر دورتر فرود آمد.
مرحله‌ی دوم موشک که به راهش ادامه داد بار خود را که یک فضاپیمای دراگون بود به مدار فرستاد. این فضاپیما دیروز به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید و به آن پیوست.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Falcon 9 - SpaceX - Space Launch Complex 40 - Cape Canaveral - Air Force Station - Jetty Park - first stage - perspective - Landing Zone 1 - Dragon cargo spacecraft - second stage - International Space Station

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه