غروب آفتاب در سیاره سرخ از چشم کاوشگر وایکینگ ۱

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در ۲۰ ژوییه‌ی ۱۹۷۶، ساعت ۸:۱۲ بامداد به وقت ساحل خاوری آمریکا، ناسا سیگنالی را دریافت کرد که نشان می‌داد سطح‌نشین وایکینگ ۱ (وایکینگ لندر ۱) پیروزمندانه بر سطح سیاره‌ی بهرام (مریخ) فرود آمده است. این دستاورد تاریخی نخستین تلاش پیروزمندانه‌ی کشور آمریکا در نشاندن یک دستگاه بر سطح بهرام و گردآوری انبوهی از داده‌ها بود که قرار بود به زودی در ماموریت‌های آینده‌ی ناسا از آنها بهره گرفته شود.

وایکینگ ۱ به محض نشستن بر سطح سیاره‌ی سرخ عکسی تاریخی از سطح خاکی و سنگی این سیاره گرفت و آن را برای زمینیان که مشتاقانه چشم انتظار دریافتش بودند فرستاد [عکس دوم]. سطح‌نشین وایکینگ ۱، و پس از آن مدارگرد وایکینگ ۲ با گرفتن عکس‌های پُروضوح بی‌شمار و گردآوری انبوه داده‌های علمی، روشنی‌بخش مسیری شدند که روزی انسان را راهی این سیاره خواهد کرد.

این نخستین تصویر رنگی وایکینگ ۱ است که از سطح هامونه‌ی کریسی در سیاره‌ی بهرام گرفته شده و افق جنوب باختری این دشت را ۱۵ دقیقه پیش از غروب آفتاب ۲۱ ژوییه نشان می‌دهد. زاویه‌ی ارتفاع خورشید از افق ۳ یا ۴ درجه است و زاویه‌ی سمت آن از لبه‌ی راست چارچوب هم حدود ۵۰ درجه‌ی ساعتگرد

پایین بودن خورشید در آسمان، پستی و بلندی‌های سطح را نمایان‌تر کرده. نزدیک مرکز تصویر، درست بالای تکیه‌گاه پایه‌ی کاوشگر یک گودی به چشم می‌خورد که در زمان‌های دیگر، هنگامی که خورشید در آسمان بالاتر بود دیده نمی‌شد. درست آن سوی گودی سنگ‌هایی به بزرگی ۳۰ سانتیمتر دیده می‌شود. سایه‌های محو در اثر پراکنش نور خورشید توسط هوای غبارآلود بهرام پدید آمده‌اند؛ پراکنشی که به دلیل پایین بودن خورشید در آسمان و بلندتر شدن مسیر گذر نور آن در هوا، بیشتر شده است. نزدیک افق چندین سطح براق دیده می‌شود که سنگ بسترهای برهنه هستند.
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - Viking Lander 1 - Martian surface. - United States - Mars - Viking 1 - Earthling - Viking Orbiter 2 - Chryse - elevation - clockwise - topographic - support structure - sun - bedrock

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه