ابرهای ماژلان تاکنون چندین بار با هم برخورد کرده‌اند

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
می‌دانستید دو ماهواره‌ی پرآوازه‌ی کهکشان راه شیری در گذشته با هم برخورد کرده بوده‌اند؟
اطمینانی در این باره نیست، ولی دانشمندان با بررسی دقیق تصاویر ژرفی مانند همین عکس، به نشانه‌هایی از این رویداد در گذشته برخورده‌اند.
در این عکس، ابر بزرگ ماژلان (LMC) را در بالا، سمت چپ می‌بینید و ابر کوچک ماژلان (SMC) را هم در پایین، سمت راست. زمینه‌ی پیرامون آنها به گونه‌ی نگاتیو تکرنگ نشان داده شده تا جریان‌های کم‌نور ستاره‌ای را به رنگ خاکستری نمایان کند. شاید شگفت‌انگیز باشد که این عکسِ ارزشمند علمی به کمک تلسکوپ‌های کوچکی درست شده که با هم یک میدان گسترده به پهنای حدود ۴۰ درجه را پوشانده‌اند.
بیشتر لکه‌های کم‌نور خاکستری ابرهای پَرسای (سیروسِ) کهکشانی هستند-ابرهای تنُکی از غبار در کهکشان خودمان. ولی یک جریان کم‌نور ستاره‌ای هم دیده می‌شود که به نظر می‌رسد از SMC به سوی LMC کشیده شده. همچنین به نظر می‌رسد پراکندگی ستارگان پیرامون LMC نامتقارن است. بر پایه‌ی شبیه‌سازی‌ها، این نامتقارنی می‌تواند دستاورد کشمکش‎های گرانشی ناشی از یک یا چند برخورد باشد [این تصویر پویا (gif) به بزرگی ۲۴ مگابایت را ببینید].
هم LMC و هم SMC بدون نیاز به تلسکوپ در آسمان نیمکره‌ی جنوبی دیده می‌شوند. بی‌شک نماهای تلسکوپی و شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای برای بهتر شناختن تاریخ کهکشان راه شیری و پیرامونش ادامه خواهد یافت.

---------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
satellite galaxy - Milky Way Galaxy - Large Magellanic Cloud - LMC - Small Magellanic Cloud - SMC - monochrome - star stream - Galactic Cirrus cloud - star - computer simulation

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه