اجرای "والس دانوب آبی" توسط خورشید

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۶ مگابایت)
والسی که خورشید در آسمان سیاره‌ی زمین انجام می‌دهد در درازنای یک سال به آفرینش یک منحنی باشکوه به نام "آنالما" می‌انجامد.
این تصویر خوش‌ترکیب با عدسی "چشم‌ماهی" از بوداپست مجارستان گرفته شده و در سمت راست آن آنالمایی را می‌بینیم که نمایی مانند عدد هشت لاتین (8) عمودی دارد.
این عکی از همگذاری تک نماهایی دست شده که از ۲۳ ژوییه‌ی ۲۰۱۵ تا ۴ ژوییه‌ی ۲۰۱۶، همگی در ساعت ۱۱:۴۴ به وقت اروپای مرکزی و از ساحل باختری رود دانوب گرفته شده بودند.
گفتن ندارد که بالاترین خورشیدِ آنالما مربوط به انقلاب تابستانی نیمکره‌ی شمالی است و میانه‌ی منحنی (کمی پایین‌تر از نقطه‌ی برخورد) هم مربوط به برابران‌ها یا اعتدال‌های بهاری و پاییزی (این تصویر را ببینید).
تصویر پایه‌ی این سراسرنما عکسی است که در روز ۷ ژانویه‌ی ۲۰۱۶ گرفته شد و در آن، سایه‌ی عکاس و همچنین کیف تجهیزاتش را بر روی زمین برفی می‌بینیم. در آن زمان چند روزی بیشتر از انقلاب زمستانی نگذشته بود و خورشید داشت از نقطه‌ی پایینی این منحنی زیبا، بر فراز دانوب آبی بالا می‌آمد.

---------------------------------------------
یادداشت:
* به کار بردن واژه‌ی والس در این نوشته یک کنایه است و ارتباط آن با والس معروف "دانوب آبی" اثر یوهان اشتراوس را نشان می‌دهد. 
* با جستجوی برچسب "آنالما"، چندین نوشته و عکس دیگر درباره‌ی آنالما را در وبلاگ یک ستاره در هفت آسمان ببینید.   

---------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Sun - waltz - planet - Earth - analemma - fisheye - Budapest - Hungary - Danube river - solstice - equinox - panorama - The Blue Danube

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه