ژرف‌ترین نمای فروسرخ از سحابی شکارچی

این تصویر در دو اندازه‌ی دیگر: بزرگ (۱.۳ مگابایت)- بسیار بزرگ‌ (۵۷ مگابایت)
ژرف‌‌ترین تصویر فروسرخی که از سحابی شکارچی (به عربی: جبار) گرفته شده انبوهی از ستارگان کم‌جرم -و چه بسا- سیاره‌های آزاد و آواره‌ای را در آن آشکار کرده است. این سحابی خوش‌عکس در طیف نور دیدنی (مریی) که در آن ستارگان درخشان و گازهای برافروخته‌ی فراوانش نمایان هستند بیشتر شناخته شده.
سحابی شکارچی یا ام۴۲ با فاصله‌ی ۱۳۰۰ سال نوری از زمین، نزدیک‌ترین منطقه‌ی بزرگ ستاره‌زایی به زمین است. اگر این سحابی را در نور فروسرخ نگاه کنیم، می‌توانیم در ابرهای گسترده و فراگیر غبارش غرق شویم- کاری که به تازگی و برای چندمین بار توسط دوربین پیچیده‌ی HAWK-I که روی یکی از تلسکوپ‌های بسیار بزرگ رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (eso) بر فراز کوه‌های شیلی نصب شده انجام گرفته است.
این تصویر فروسرخ ژرف را در اینجا می‌بینید. در نگارش‌های پُروضوح‌ترِ (با رزولوشن بیشترِ) آن نقطه‌های روشن بسیاری دیده می‌شود که بیشترشان بی‌تردید ستارگان کوتوله‌ی قهوه‌ای هستند، ولی برخی از آنها هم گویا سیاره‌های آزادی هستند که به گونه‌ی نامنتظره‌ای پُرشمارند [همان نقطه‌های روشن و ریز].
درک چگونگی پیدایش این اجرام کوچک برای شناخت فرآیند کلی ستاره‌زایی اهمیت دارد و حتی شاید در آگاهی از روزگار آغازین سامانه‌ی خورشیدی هم به ما کمک کند.
رنگ‌آمیزی دیگری از تصویر بالا که در آن کوتوله‌های قهوه‌ای و سیاره‌های آزاد آشکارتر شده‌اند. اندازه‌ی بزرگ‌تر (۱.۵ مکابایت)
بزرگ‌ترین عکس این سحابی در نور دیدنی (مریی) را هم اینجا دیده بودید:  
* نمای یک میلیارد پیکسلی از سحابی شکارچی
--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Orion Nebula - infrared - star - planet - nebula - M42 - Earth - HAWK-I - European Southern Observatory - Very Large Telescope - Chile - brown dwarf - star formation - Solar System

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه