ستاره‌زایی بی‌دلیل در یک کهکشان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۲.۷ مگابایت)
این عکس به کمک دوربین پیمایشی پیشرفته‌‌ی تلسکوپ فضایی هابل (ACS) گرفته شده و یک کهکشان ستاره‌فشان به نام MCG+07-33-027 را نشان می‌دهد. این کهکشان که حدود ۳۰۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد، اکنون در دوره‌ی ستاره‌فشانی به سر می‌برد، یعنی دارد با نرخی بسیار باورنکردنی ستاره می‌سازد.

کهکشان‌های معمولی در هر سال تنها یک یا دو ستاره‌ی تازه می‌سازند، ولی نرخ ستاره‌زایی کهکشان‌های ستاره‌فشان می‌تواند صدها برابر این باشد. از آنجایی که کهکشان MCG+07-33-027 از روبرو دیده می‌شود، یعنی رونما است، بازوان مارپیچی‌اش و مناطق ستاره‌زایی درخشان درون آنها به روشنی نمایانند و اخترشناسان به سادگی می‌توانند آنها را بررسی کنند.

یک کهکشان برای ساختن ستارگان تازه می‌بایست دارای ذخیره‌ی بزرگی از گاز باشد که به آرامی در گذر زمان برای پدید آوردن ستارگان مصرف شده و سرانجام به پایان برسد. دوره‌ی ستاره‌فشانی یک کهکشان خود به خود آغاز نمی‌شود و باید چیزی، به گونه‌ای آن را به راه انداخته باشد. در اغلب موارد چیزی که ستاره‌فشانی را آغاز می‌کند برخورد با کهکشانی دیگر است.
ولی MCG+07-33-027 از این نظر یک استثنا است:
برخلاف بیشتر کهکشان‌ها که درون خوشه‌های کهکشانی بزرگ جای دارند، MCG+07-33-027 یک "کهکشان میدان" (field galaxy) است، یعنی کهکشانی به نسبت تنهاست. بنابراین چیزی که ستاره‌فشانی را در آن آغاز کرده به احتمال بسیار نمی‌توانسته برخورد با یک کهکشان همسایه یا گذری باشد، و این چیزیست که اخترشناسان هنوز در پی یافتن پاسخش هستند.

جرم درخشانی که در سمت راست چارچوب دیده می‌شود یک ستاره‌ در پیش‌ز‌مینه و عضو کهکشان خودمانست.


--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - ESA - Hubble Space Telescope - Advanced Camera for Surveys - ACS - starburst galaxy - MCG+07-33-027 - galaxy - star formation - star - face-on - field galaxy

منبع: nasa

3 دیدگاه شما:

ناشناس

پسرم گالوله جان (گالیه ایرانی) تا که میخواهی به جفنگیاتت ادامه بدهی . عمامه امام خامنه ای بخوره به کلت

Davood Ramezani

اگه جفنگیاته پس چرا تو میخونیشون؟

یک ستاره در هفت آسمان

توجهی به این شخص نکنید جناب رمضانی. اون دقیقا دنباله همینه.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه