نمایشی از یک فوران غول‌آسا روی خورشید


رشته‌های برافروخته‌ی شناور روی سطح خورشید هر از گاهی فوران می‌کنند. در اینجا یک رشته‌ی غول‌آسا را می‌بینیم که از بیش از یک هفته پیش از فورانش در اواخر سال ۲۰۱۰، بر فراز سطح خورشید شناور بود.
رشته نماهایی که این ویدیو از پیوند آنها درست شده توسط فضاپیمای مدارگرد SDO (رصدخانه‌ی دینامیک خورشیدی) در یکی از رنگ‌های نور فرابنفش گرفته شده بودند.
بالا جهیدن این رشته به یک فوران تاج خورشیدی هم انجامید که باعث شد انبوهی از پلاسمای پرانرژیِ تاج خورشید در فضای سامانه‌ی خورشیدی پخش شود. ولی زمین ما بر سر راه این ابر پلاسما نبود و به همین علت شفق قطبی در پی آن روی نداد.
فورانی که در این ویدیو به تصویر کشیده شده نشان می‌دهد که چگونه بخش‌هایی بسیار جدا از هم روی خورشید می‌توانند گاهی همگام و همراه با یکدیگر رفتار کنند.
از آنجایی که خورشید اکنون دارد وارد دوره‌ی کمینه‌ی فعالیت‌های مغناطیسی سطحش می‌شود، به احتمال بسیار در سال‌های پیش رو بیننده‌ی شمار کمتری از این گونه انفجارها خواهیم بود.

---------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Sun - late - Earth - Solar Dynamics Observatory - SDO - ultraviolet - Coronal Mass Ejection - plasma - Solar System - aurora - Solar Minimum - magnetic activity

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه