حلقه‌های کیوان از پشت عدسی خود سیاره

در این تصویر سیاره‌ی کیوان (به عربی: زحل) و بخشی از حلقه‌های A و F آن را می‌ بینیم. به نظر می‌رسد این دو حلقه در نقطه‌ی برخوردشان با سیاره که جو آن مانند یک عدسی غول پیکر رفتار می‌کند خمیده شده‌اند.

جو کیوان در بخش‌های بالایی‌اش بخشی از نورِ بازتابیده از روی حلقه‌هایش را می‌آشامد (جذب می‌کند). ولی جذب تنها چیزی نیست که برای این نور رخ می‌دهد. با ورود این نور از فضا به جو سیاره و سپس بازگشت و رسیدن به دوربین‌های فضاپیمای کاسینی، مسیرش می‌شکند یا به عبارتی خم می‌شود. به همین دلیل است که تصویر حلقه‌ها به نظر تاب خورده می‌آید.

دیدگاه این تصویر رو به سمت روشن حلقه‌ها و حدود ۱۸ درجه بالای صفحه‌ی آنهاست. عکس در نور دیدنی (مریی) و با دوربین زاویه-باریک کاسینی (NAC) در روز ۹ ژوئن ۲۰۱۶ گرفته شده.

هنگام گرفتن عکس، فاصله‌ی فضاپیما از حلقه‌ها نزدیک به ۱.۸ میلیون کیلومتر و زاویه‌ی خورشید-حلقه‌ها-فضاپیما یا زاویه‌ی گام هم برابر با ۱۱۲ درجه بود. هر پیکسل تصویر هم‌ارز ۱۱ کیلومتر است.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Saturn - A ring - F ring - planet' - lens - reflect - rings - Cassini - ring plane - Cassini spacecraft - narrow-angle - NAC - Sun - phase angle

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه