کد مورس روی سیاره بهرام

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۶.۵ مگابایت)
این عکس که تپه‌های شنی تیبره‌ی سیاره‌ی بهرام (مریخ) را نشان می‌دهد، در روز ۶ فوریه‌ی ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۱۶ به وقت محلی این سیاره و به کمک دوربین علمی تصویربرداری با وضوح بالای فضاپیمای مدارگرد شناسایی بهرام ناسا (دوربین هایرایز، HiRISE) گرفته شده است.

این تلماسه‌ها بر روی پستی و بلندی‌های سطح پدید آمده‌اند. به طور معمول از روی شکل و جهت‌گیری تلماسه‌ها می‌توان به جهت باد پی برد ،ولی در این تصویر، شکل تلماسه‌ها به اندازه‌ای پیچیده است که به سختی می‌توان از روی آنها جهت باد را شناسایی کرد.

ولی یک گودی دایره‌ای (که احتمال دارد یک دهانه‌ی برخوردی پیر و پر شده از ته‌نشست باشد) مقدار شنی که برای ساخته شدن تلماسه‌ها در دسترس است را محدود کرده و بر بادهای این منطقه تاثیر گذاشته است. در نتیجه تلماسه‌های اینجا یک الگوی ویژه‌ از خط‌ها و نقطه‌ها پدید آورده‌اند.

"خط‌ها" تلماسه‌های خطی هستند که توسط بادهای دو-جهته که همراستا با تپه‌ها نمی‌وزند شکل گرفته‌اند. این بادها از دو سو و با زاویه‌ی قائمه بر تپه‌ها می‌وزند, و برآیند اثر آنها مواد را دچار کشیدگی کرده و یک پیکره‌ی خطی به آنها می‌دهند.

"نقطه‌ها" که به آنها "تلماسه‌های برخانی" (barchanoid dunes) می‌گویند در جاهایی پدید می‌آیند که فرآیند سازنده‌ی آن تپه‌های خطی دچار اختلال شده و همدیگر را قطع می ‌کنند. این فرآیند هنوز به خوبی شناخته نشده ولی به دوربین هایراز انگیزه‌ای برای به تصویر کشیدن این منطفه داده است.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Morse Code - dune - Mars - High Resolution Imaging Science Experiment - HiRISE - NASA - Mars Reconnaissance Orbiter - topography - impact crater - dots - dashes - bi-directional wind - right angle - barchanoid dune

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه