میگوی هیدروژنی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
جنوب ستاره‌ی کژدم‌دل (آنتارس، قلب عقرب)، در دُم صورت فلکی پر از سحابیِ کژدم (عقرب)، یک سحابی گسیلشی به نام IC ۴۶۲۸ جای دارد.
ستارگان داغ و پرجرم نزدیک به این سحابی که تنها چند میلیون سال از عمرشان می‌گذرد، پرتوهای فرابنفش نادیدنیِ خود را بر آن می‌تابانند و الکترون‌هایش را از اتم‌ها جدا می‌سازند. این الکترون‌ها سرانجام دوباره برگشته و به اتم‌هایشان می‌پیوندند و همین باعث برافروختگی و تابش سحابی در طول موج نور دیدنی (مریی) می‌شوند، تابشی که به طور عمده به رنگ سرخ است و از اتم‌های هیدروژن گسیلیده می‌شود.
سحابی IC حدود ۶۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد. در این فاصله، پهنای چشم‌انداز درون این چارچوب حدود ۲۵۰ سال نوری است و در آسمان، گستره‌ای نزدیک به چهار برابر قرص کامل ماه را می‌پوشاند.
این سحابی با عنوان گام ۵۶ (یا Gum 56) نیز رده‌بندی شده که برگرفته از نام اخترشناس استرالیایی، کالین استنلی گام است، ولی اخترشناسان دوستدار خوراک‌های دریایی شاید این ابر کیهانی را به نام سحابی میگو نیز بشناسند.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
IC 4628 - Prawn Nebula - Antares - nebula - constellation Scorpius - emission nebula - ultraviolet light - electron - atom - hydrogen - full moon - Gum 56 - Colin Stanley Gum - seafood

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه