کوچک ولی پرکار

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
پان (ماه سیاره‌ی کیوان) و ماه‌های همانندش اثرهای ژرف و گوناگونی بر حلقه‌های این سیاره می‌‌گذارند. از پاکیزه و باز نگهداشتن شکاف‌ها گرفته تا ساختن تک‌حلقه‌های تازه، و پدید آوردن امواج عمودی که از بالا و پایین صفحه‌ی حلقه‌ها بیرون می‌زنند. همه‌ی این دگرگونی‌ها -که دستاورد گرانش هستند- را می‌توان یکجا در این تصویر دید.

در مرکز تصویر، پانِ ۲۸ کیلومتری را می‌بینیم که در شکاف اِنکه به گرد کیوان می‌چرخد و این شکاف را باز نگه می‌دارد، ولی همچنین به ساخته شدن و شکل دادن تک‌حلقه‌های باریکی که در شکاف انکه دیده می‌شود نیز کمک می‌کند. در این تصویر دو تک‌حلقه‌ی کم‌نور را در سمت راست و پایین پان می‌بینیم.

ماه‌های کوچک بر لبه‌ی حلقه‌ها اثر گذاشته و آنها
را به شیوه‌ای مانند "پاشیدن" به بالا می‌رانند.
بیشتر بخوانید: * کوه‌های یخ در حلقه‌های کیوان
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
بسیاری از ماه‌ها، از جمله پان، در جاهایی از حلقه‌ها که ذرات حلقه با ماه در بازآوایی مداری (رزنانس مداری) هستند موج‌هایی پدید می‌آورند. در این تصویر بسیاری از این گونه موج‌ها را به شکل دسته‌هایی باریک از نوارهای تیره و روشن می‌بینیم. بررسی این موج‌ها می‌تواند آگاهی‌هایی درباره‌ی شرایط حلقه‌های آن بخش به دانشمندان بدهد. در تصویر دوم این امواج را بهتر می‌بینید.
[در این زمینه بیشتر بخوانید: * کوه های یخ در حلقه های کیوان]

دیدگاه این تصویر رو به سمت تاریک حلقه‌ها و ۲۲ درجه زیر صفحه‌ی آنهاست. عکس در نور دیدنی (مریی) و به کمک دوربین زاویه-باریک فضاپیمای کاسینی، در روز ۳ آوریل ۲۰۱۶ گرفته شده.

در زمان گرفتن عکس، فاصله‌ی کاسینی از کیوان حدود ۳۷۳۰۰۰ کیلومتر، و زاویه‌ی خورشید-فضاپیما-کیوان (زاویه‌ی گام) هم برابر با ۱۴۰ درجه بود. هر پیکسل تصویر هم‌ارز ۲ کیلومتر است.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Pandemonium - Pan - moon - Saturn - rings - ringlet - ring plane - gravity - Encke Gap - orbital resonance - visible light - Cassini spacecraft - narrow-angle - phase angle

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه