ام ۱۳: گوی بزرگی از هزاران ستاره

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
ام۱۳ یکی از برجسته‌ترین و شناخته شده‌ترین خوشه‌های ستاره‌ای کروی است. این خوشه که با دوربین دوچشمی در صورت فلکی زانوزَده (هرکول، جاثی) دیده می‌شود، اغلب یکی از نخستین اجرامیست که توسط رصدگران کنجکاوی که در جستجوی شگفتی‌های آسمانیِ فراتر از دیدرس انسانند یافته می‌شود.
ام۱۳ یا مسیه ۱۳ با قطر بیش از ۱۵۰ سال نوری، بیش از ۱۰۰ هزار ستاره را در خود جای داده. فاصله‌اش از زمین بیش از ۲۰ هزار سال نوریست و بیش از ۱۲ میلیارد سال نیز از عمرش می‌گذرد. در سال ۱۹۷۴، رصدخانه‌ی آرسیبو یک پیام رادیویی درباره‌ی زمین به سوی ام۱۳ فرستاد.
عکسی که اینجا می‌بینید نمایی با دامنه‌ی دینامیک بالا (HDR) است که از پشت یک تلسکوپ کوچک گرفته شده و پهنه‌ای با اندازه‌ی زاویه‌ای کمی بزرگ‌تر از قرص ماه را می‌پوشاند. ولی تصویر درون چارچوب پیوست که به کمک تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده، بخشی از مرکز خوشه به پهنای زاویه‌ای ۰.۰۴ درجه را در بر دارد. در این بخش خوشه، در فضایی به اندازه‌ی مکعبی با ضلع ۳ سال نوری بیش از ۱۰۰ ستاره وجود دارد. این فضا را با فضای پیرامون خورشید خودمان بسنجید که در آن، فاصله‌ی نزدیک‌ترین ستاره از خورشید بیش از ۴ سال نوریست.

---------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
M13 - globular cluster - binoculars - constellation of Hercules - Arecibo Observatory - radio - Earth - HDR - full Moon - Hubble Space Telescope

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه