نخستین عکس فضاپیمای جونو از درون مدارش

جونوکم (JunoCam)، دوربین نور دیدنی (مریی) فضاپیمای جونوی ناسا کارش را آغاز کرده و اکنون دارد داده‌هایی که پس از رسیدن به مشتری در ۴ ژوییه گردآوری کرده را به زمین می‌فرستد. جونوکم شش روز پس از عملیات پیشران و جایگیری فضاپیما در مدار بزرگ‌ترین سیاره‌ی سامانه‌ی خورشیدی روشن شده بود. البته برای دریافت نخستین عکس‌های پُروضوح از این غول گازی باید چند هفته‌ی دیگر انتظار بکشیم.

اسکات بولتون، پژوهشگر اصلی جونو از بنیاد پژوهشی جنوب باختر در سان آنتونیو می‌گوید: «این عکسِ جونوکم نشان می دهد که فضاپیما توانسته نخستین گذرش از درون محیط به شدت مغناطیسی پیرامون مشتری را بدون هیچ آسیبی انجام داده و آماده‌ی بررسی مشتری شود.»«ما چشم به راه دیدن نخستین نماها از قطب‌های مشتری هستیم.»

این عکس در روز ۱۰ ژوییه‌ی ۲۰۱۶، در ساعت ۵:۳۰ به وقت جهانیِ سیاره‌ی زمین گرفته شده. در آن هنگام فاصله‌ی جونو از مشتری ۴.۳ میلیون کیلومتر بود و در مسیر دور شدن از مشتری در مدار آغازینِ ۵۳.۵ روزه‌اش قرار داشت. این نمای رنگی ویژگی‌های جَوی مشتری، از جمله لکه‌ی سرخ بزرگش را نشان می‌دهد، به همراه سه ماه از بزرگ‌ترین ماه‌های آن؛ از چپ به راست: آیو، اروپا، و گانیمد.

کندی هنسن، دستیار پژوهشگر جونو از بنیاد علوم سیاره‌ای در توسان آریزونا می‌گوید: «جونوکم در زمان پیمودن نخستین مدارش باز هم عکس خواهد گرفت. نخستین عکس‌های پُروضوح از مشتری در ۲۷ اوت گرفته می‌شود، زمانی که جونو دومین گذرِ نزدیک خود از کنار مشتری را انجام خواهد داد [دومین بار که از بخش حضیض مدارش بگذرد-م]»
جونوکم یک دوربین رنگی و نوردیدنی (مریی) است که برای گرفتن عکس‌هایی چشمگیر از قطب‌های مشتری و ابرهای بالایی آن طراحی شده. این دوربین که نقش چشمان جونو را دارد، دیدگاهی گسترده دارد که زمینه را برای کاربری دیگر ابزارهای فضاپیما فراهم می‌کند. هدف اصلی جونوکم برای مشارکت دادن مردم است؛ اگرچه این دوربین به عنوان یکی از ابزارهای علمی فضاپیما در نظر گرفته نشده، ولی برای گروه دانشمندان ماموریت هم سودمند خواهد بود.

دانشمندان جونو اکنون در تلاشند همه‌ی عکس‌هایی که این فضاپیما می‌گیرد را بر روی تارنمای ماموریت قرار دهند تا همگان به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

جونو در درازنای ماموریتش ۳۷ بار به گرد مشتری خواهد چرخید و در مدارهایش، از فاصله‌ی نزدیک ابرهای بالایی سیاره خواهد گذشت -فاصله‌ای نزدیک به ۴۱۰۰ کیلومتر. جونو در هنگام این گذرهای نزدیک، لایه‌های زیر پوشش ابری مشتری را خواهد کاوید و شفق‌های آن را بررسی خواهد کرد تا درباره‌ی ریشه، ساختار، جو، و مغناطکره‌ی آن آگاهی بیشتری به دست آورد.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
JunoCam - NASA - Juno - Jupiter - visible-light - solar system - gas giant - Scott Bolton - Southwest Research Institute - San Antonio - pole - Great Red Spot - planet - moon - Io - Europa - Ganymede - Candy Hansen - Planetary Science Institute - Tucson - Arizon - atmosphere - magnetosphere

منبع: nasa

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه