جلوه ابرهای شب‌تاب در آسمان فرانسه

اندازه‌ی گسترده‌تر این عکس را در زیر ببینید
ابرهای درخشان شب‌تاب برای منطقه‌ای مانند شمال فرانسه پدیده‌های آشنایی نیستند. ولی در روز ۶ ژوییه، درست پیش از سپیده‌دم، این موج‌های آبی کهربایی در آسمان شهر کوچک ونکورت در پا-دو-کاله پدیدار شدند.
این ابرهای یخی که در بلندای ۸۰ کیلومتری سطح زمین، جایی که بنا به تعریف، لبه ی فضا خوانده می شود جای دارند، به اندازه‌ای بالا هستند که می‌توانند نور خورشید را بازبتابانند هر چند که از دیدگاه سطح زمین، خورشید هنوز کاملا زیر افق است. (تصویر پایانی را ببینید).
این جلوه‌های ترانَما (شفاف) که معمولا در عرض‌های جغرافیایی بالا و در ماه‌های تابستان دیده می‌شوند به نام ابرهای میانکره‌ای قطبی (polar mesospheric) هم شناخته می شوند.
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
چنان که دانشمندان دریافته‌اند، فرآیند شکل‌گیری ابرهای فصلی شب‌تاب بدین‌گونه است: بخار آبی که به لایه‌های سرد بالاترِ جَو رانده شده، به گِرد ذرات ریزِ غباری که از دود شهاب‌ها (پسمانده‌های شهاب‌های فروپاشیده) یا خاکستر آتشفشان‌ها در جو به جا مانده چگالیده می‌شود و این ابرها ساخته می شوند. [در این زمینه بیشتر بخوانید: * راز «ابرهای شب تاب» گشوده شد]
فضاپیمای AIM ناسا به گونه‌ای روزانه، تصاویر ابرهای شب‌تاب را از دل فضا می‌گیرد.
--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Pas-de-Calais - noctilucent cloud - Earth - cloud - Sun - latitude - polar mesospheric cloud - meteor - volcanic ash - NASA - AIM

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه